İsrail Şalit viedosuna karşı 20 esiri salacak

KUDÜS - İsrail, Filistinli üç örgütün 2006’da kaçırdığı İsrailli asker Gilat Şalit’in sağ olduğunu gösteren video görüntüsüne karşılık 20 Filistinli kadın esiri bırakıyor. İsrail ile Hamas arasında uzun süredir yapılan dolaylı görüşmelerin sonucunda, dün İsrail güvenlik kabinesinin onayladığı ilk takas, cuma günü gerçekleşecek. 

Bebek de bırakılacak
Dördü Hamas, beşi Fetih ve üçü İslami Cihad’dan olan esirlerden Gazzeli bir kadın cezaevinde doğum yapmıştı. Takasla birlikte bebek de özgürlüğüne kavuşacak. Takas önerisi, Mısırlı ve Alman arabuluculardan gelmişti. Birkaç hafta önce çekilen ve Alman arabucunun izlediği video kaydı, bugüne dek ailesine üç mektup ve bir sesli mesaj gönderen Şalit’in hayatta olduğuna dair en önemli kanıt sayılıyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Şalit’i iyi durumda gösteren video kaydının cuma günü geleceğini belirtti.
Takas kararı, askerin serbest bırakılmasıyla ilgili dolaylı görüşmeler çerçevesinde güven inşa etmeye yönelik bir adım olarak değerlendirildi. Netanyanu’nun “Bütün dünyanın Şalit’in sağ ve durumundan da Hamas’ın sorumlu olduğunu bilmesi açısından bu çok önemli” dediği aktarıldı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, videoya değinmeden, 20 esirin yakında evine döneceğini teyit ederken, Şalit’i kaçıranlardan Halk Direniş Komiteleri sözcüsü ‘Video bir dakikalık ve Şalit’in canlı olduğunun kanıtı’ dedi. Geçen hafta Mısır İsrail’i Şalit karşılık 1000 Filistinli esirin bırakılması konusunda esnek olmaya çağırmıştı. İsrail’in elindeki esir sayısı ise 10 bini buluyor. (bbc, afp)