İsrail savaş davulları çalıyor, Obama İran'ın barışçı amacını kanıtlamasını istiyor

İsrail savaş davulları çalıyor, Obama İran'ın barışçı amacını kanıtlamasını istiyor
İsrail savaş davulları çalıyor, Obama İran'ın barışçı amacını kanıtlamasını istiyor

Amerikalı yetkililere göre Devrim Muhafızları üssüne bağlı ve bir dağa kazılı tesis, tüneller şebekesi halinde. GRAFİK: TIMES

WASHINGTON/KUDÜS - Tahran’ın ikinci uranyum zenginleştirme tesisi kurduğunun ortaya çıkması, İsrail’in İran’a saldırılması feveranını şiddetlendirirken, Batı tarafından 1 Ekim’de İran ile başlayacak görüşmeler için baskı aracı olarak kullanılıyor.
Ortadoğu’nun nükleer silah sahibi tek ülkesi İsrail’de Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman “İran’ın nükleer silah edinmek istediğinin şüpheye yer bırakmayan kanıtı. Buna 1 Ekim’de kesin yanıt verilmesini umuyoruz. Zaman kaybetmeksizin, Tahran’daki çılgın rejimin devrilmesi yönünde çalışmak zorundayız” diye konuştu.
ABD Başkanı Barack Obama ise, haftalık radyo konuşmasında bunun küresel silahsızlanmaya ciddi bir karşı koyuş olduğunu ve İran’ın uluslararası yükümlülüklerinden kaytarmasının rahatsızlık verici bir kalıba dönüştüğünü savundu. 1 Ekim görüşmesinin ilave aciliyet kazandığını belirten Obama, “İran’a nükleer programlarını ciddi ve anlamlı şekilde müzakere teklifim hala açık. Ancak İran artık UAEK ile tümüyle işbirliği yapıp barışçi niyetini göstermek için harekete geçmeli. Bu konuda uluslararası toplum her zamankinden birleşmiş durumda. Daha fazla baskı ve tecritle karşılaşırlar” dedi. Önceki gece G20 zirvesinin kapanış konuşmasında “Karşınızda duran sadece ABD, Fransa ve Britanya değil. Çin ve Rusya da var, acil UAEK soruşturması istiyorlar” diye altını çizen Obama, “İranlıların 1 Ekim’de buluştuğumuzda suçlarını itiraf edip bir tercih yapmak zorunda kalacaklarının farkında olduğunu sanıyorum” vurgusu yaptı.  ABD Başkanı, askeri seçeneği dışlamadıklarını ekledi.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates ise “İran’a askeri seçenek, bize sadece zaman kazandırır ve İran’ın nükleer programını bir-üç yıl geciktirir” uyarısı yaptı. Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband net konuştu: “Aklı başında hiç kimse, İran ile çatışma istemez. Daima yüzde yüz diplomatik yola bağlıyız.” Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev “Beklenmedik oldu. Gizli inşa en vahim yanı. İran’ın yaptırımların durdurulması karşılığı uranyum zenginleştirmeyi durduracağı şartları yaratmalıyız. İşe yaramazsa başka önlemler devreye girer” dedi. Çin, İran’ı UAEK ile işbirliğine çağırdı.

Rus liderin ikna edilmesi
Amerikalı yetkililere göre askeri üsse bağlı olması şaibeli tesisin 3 bin santrifüjlük kapasitesi yılda bir ya da iki nükleer bombalık uranyum üretimi için doğru büyüklük. Sivil amaçlı nükleer santrallerde ise on binlerce santrifüj bulunuyor. New York Times, salı akşamı UAEK yetkililerinin Obama yönetimini İran’ın kriptolu mektubuna dair bilgilendirdiğini, Obama’nın da bunun pilot programın çok ötesinde olduğuna dair istihbaratı paylaşarak Medvedev’in yaptırımı desteklemeye ikna ettiğini yazdı. Gizli tesisle ilgili üç yıldır toplanan istihbarat, Amerikan, Britanya, Fransız servislerinin yanısıra İsrail’den de geliyor. (Dış Haberler)