İsrail suikastları için ilk ifşaat

İsrail suikastları için ilk ifşaat
İsrail suikastları için ilk ifşaat

BMokulu, Filistinli işadamları ve sivil toplum örgütlerinde temaslarda bulunan Ortadoğu Dörtlüsü?nün Filistin temsilcisi Blair, enkazla dolu yerleri ise dolaşmadı. FOTOĞRAF: reuters

İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında İntifada'ya karşı baş silah olarak suikastı kullandığı, ilk kez ölüm timinden bir askerin ifadesiyle doğrulandı. 2000'de iki militan ile iki sivili öldürme itirafı medyada çıktı

LONDRA - İşgalci güç İsrail’in Filistinlilere yönelik suikast politikası ilk kez içerden anlatıldı. Suikast timlerinin eski bir üyesi, sekiz yıl önce İkinci İntifada’ya karşı bir baskında iki militan ile olaya tanıklık eden iki kişiyi öldürmelerine dair ‘Breaking the Silence’ (Sessizliğin Bozulması) adlı sivil toplum kuruluşuna ifade verdi. İtiraf, dün Independent’ta yayımlandı. Böylece İsrail ordusunun işgal topraklarında hedef belirleyerek infazda bulunduğu ilk kez birinci ağızdan kamuoyuna açıklandı.
Filistinlilerin işgale karşı isyanı anlamına gelen İntifada’nın ikincisi, 28 Eylül 2000’de başlamıştı. İtiraf edilen 22 Kasım 2000’deki olay, İntifada’nın taş atmadan çatışmaya uzanan yöntemlerin kullanıldığı başına denk geliyor. Adı açıklanmayan eski keskin nişancı, İntifada’ya karşı suikastın İsrail ordusunun başlıca silahı olduğunu, özellikle Gazze’de sıkça başvurulduğunu belirtip olayı şöyle anlattı: 

‘Basına yalan bilgi verildi’
“Gazze’ye gönderildik. Baş hedef Cemal Abdülrezzak adlı militan amcası olan iki muhbir sayesinde Şin Bet tarafından izleniyordu. O gün Abdülrezzak yoldaşı Avnu Duheyr ile Han Yunis’in kuzeyinde Hyundai marka araçla yolculuk ediyordu. Yolun Yahudi yerleşiminden geçtiği kavşakta zırhlı araçta pusu kurduk. İsrail ordusunun bir kamyonu Hyundai’yi pusuya yönlendirmek isterken yanlışlıkla arkadaki taksinin de yolunu kesti. Takside 29 yaşında bir fırıncı ile 22 yaşında bir öğrenci vardı. Onları görünce tepeden tırnağa titredim. Emirle herkes ateş etti. Sadece ben Abdülrezzak’a 11 el ateş etmiştim. Ben durdum ama diğerleri devam etti. Mucize eseri sadece taksici kurtuldu. Üsse dönünce komutan başbakan (Ehud Barak), savunma bakanı ve genelkurmay başkanının tebriklerini iletti. Ordu basına yakalama operasyonu yapıldığı, Abdülrezzak’ın ateş açma girişimi üzerine yanıt verildiği, taksidekilerin de Fetihliler olduğu bilgisini verdi.”
Tutuklanmaması için kimliği gizli tutulan, şimdi 30 yaşlarındaki eski asker, hala psikolojik sorunlar yaşadığını belirtti. (Independent)