İsrail: Üçlü zirve bizim için zafer oldu

NEW YORK - İsrail’e Ortadoğu barış sürecini diriltmek için Yahudi yerleşimlerini durdurma önşartını kabul ettiremeyen ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki gün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile üçlü zirve yapmasının ardından İsrail zafer ilan etti. Obama’nın yerleşimlerin durması şartını ağzını almadığı zirveyi, İsrail Dışişleri Bakanı Avgidor Lieberman, İsrail’in yerleşimlerin durdurulması talebini reddine rağmen gerçekleşmesi nedeniyle kendileri için ‘zafer’ olarak niteledi.  Netanyahu ‘barış görüşmelerinin önkoşulsuz başlaması konusunda genel mutabakat bulunduğunu’ söyledi. Yediot Aharonot Obama’nın ‘yerleşimlerin durdurulması’ sözünden kaçınmasının memnuniyet yarattığını aktarırken, Kanal 10 Netanyahu’nun Obama’yı Filistin taleplerini kabul etmeden önce Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerinin normale dönmesi konusunda garanti vermelerine ikna ettiğini öne sürdü.
‘Yerleşimleri durmadan görüşme olmayacak’ sözünü unutup Netanyahu ile el sıkışan Abbas, konumlarını ve Yol Haritası’nın esaslarını dile getirdiklerini söyleyip “İsrail tarafının doğal büyüme de dahil, yerleşimlerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ettik” demekle yetindi. Filistili yetkili Yaser Abd Rabbo, zirvede karar alınmadığını ve müzakere başlamadığını belirtti.

Hamas Abbas’ı ve üçlü zirveyi kınadı
Gazze Şeridi’ne hükmeden Hamas, Abbas’ın Filistinliler adına müzakere yetkisi olmadığını belirtip, zirveyi kınadı. “Abbas, Filistinlileri değil sadece Fetih’i temsil edebilir” diye çıkışan Hamas sözcüsü Sami Ebuzuhri, “Abbas yeni yerleşimler açmayı durdurmadan İsrail ile müzakere etmeme vaadini tutmadı. Obama Filistinlilere işgali kabul ettirmeye çalışıyor. Bütün Arapları Amerikan baskısını reddetmeye çağırıyoruz” dedi. 

Lieberman’ı şaşırtan İbranice
Bu arada Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat’ın mükemmel İbranicesi, İsrail Dışişleri Bakanı’nı şaşırttı. Erekat İsrail’in yeni yılı ‘nedeniyle iyi yıl dileğinde bulunurken, ırkçı eğilimli Lieberman “Bu kadar iyi İbranice konuştuğunu bilmiyordum” dedi. (afp, aa)