İsrail UCM telaşına kapıldı

İsrail UCM telaşına kapıldı
İsrail UCM telaşına kapıldı

Gazze?de 1400 can alan operasyonun simgesi BM binalarına atılan fosfor bombası olmuştu. FOTOĞRAFLAR: AFP

BM'nin Gazze raporu yüzünden Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne havale edilebileceği telaşına kapılan İsrail, diplomatik seferberlik ilan etti

TEL AVİV/GAZZE - BM’nin İsrail’in geçen kış düzenlediği Gazze operasyonunda başta İsrail olmak üzere Hamas’ın da savaş suçu işlediğine dair raporu, Yahudi devletini telaşlandırdı. BM İnsan Hakları Konseyi’nin kurduğu ‘Gerçeği Araştırma Misyonu’nun başkanı Güney Afrikalı yargıç ve eski savaş suçları mahkemesi savcısı Richard Goldstone’un kaleme aldığı raporla ilgili İsrail Dışişleri ülkeye vereceği zararı en aza indirgemek için büyük kampanya başlatacaklarını duyurdu. İsrail medyası, İsrail’in Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) havale edilmesinden korkulduğuna işaret etti.
Rapor, BM Güvenlik Konseyi’ne, her iki tarafın üç ayda kendi bağımsız soruşturmasını yürütüp gerekli yasal adımları atması, aksi takdirde altı ayda konunun UCM’ye taşınmasını tavsiye ediyor. Yahudi asıllı, İsrail’e yakın bilinen Goldstone, Güvenlik Konseyi’nden İsrail ve Filistin’in uluslararası standartlara uygun soruşturmaya dönük atacakları adımları takip edecek insan hakları uzmanları komitesi kurmasını da istiyor. İki tarafın da ‘savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamına girebilecek çok sayıda eylemde bulunduğunu’ söyleyen Goldstone, İsrail’in kimi eylemlerinin askeri amaçlara ulaşma açısından açıklanamaz olduğu ve orantısız güç kullanıp toplu cezalandırmaya gittiğini belirtmişti.

Soruşturmaya ret
İsrail Dışişleri sözcüsü Yigal Palmor, raporun ülkenin imajına darbe vurmasından korktuklarını, zararlı etkilerine karşı büyük diplomatik ve siyasi çaba sergileyeceklerini, asker ve komutanların yurtdışında yargılanmasını önlemek için gereken önlemleri alacaklarını söyleyip “Rapordaki tavsiyeler yerine getirilme şansı olmayacak kadar aşırı” dedi. Hükümet sözcüsü Mark Regev, ordunun gerekli soruşturmayı yürüttüğünü söyleyip, bağımsız soruşturma talebini reddetti. Regev, “Rapor propaganda ve önyargı arasındaki birliğin ürünü. Günah içinde tasarlanmış” dedi. Cumhurbaşkanı Şimon Peres, “Rapor terörizme yasallık kazandırıyor ve İsrail’in özsavunma hakkını göz ardı ediyor. Goldstone çocuklarıyla Siderot’ta yaşasaydı bu raporu yazmazdı” açıklamasını yaptı. 

Hamas: UCM işbaşına
Haaretz ise, raporun İsrailli üst düzey yetkililerin UCM’de yargılanmasının yolunu açabileceğini kaydedip, bir yetkilinin “Hedefimiz İsrail’i Lahey’e götürecek tehlikeli bir yoldan sakınmak” sözünü aktardı. Gazete önceki gün raporun açıklanmasının ardından kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yapan Başbakan Benyamin Netanyahu’nun yanı sıra Peres ve Savunma Bakanı Ehud Barak’ın dünya liderlerini telefonla arayarak onları raporun taraflı ve dengesiz olduğuna iknaya çalışacağını belirtti.
 Hamas ise önce rapora kızıp sonra İsrail’e karşı kullanmaya hükmetti. Başbakan İsmail Haniye “Kimse işgal halkındaki halkın direnişi ile işgalci gücü aynı keyefe koyamaz”, Hamaslı yetkili İsmail Rıdvan “Suç işleyenleri ve suça karşı direnenleri aynı kefeye koyduğu için siyasal, dengesiz ve terbiyesizce” tepkisini verdi. Ama sonra Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail’le ilgili bulgulara dikkat çekip “Siyonist işgalcinin insanlığa karşı suç işlediğine dair tartışmasız deliller sunuyor. Uluslararası toplum Siyonist düşmanı savaş suçlarından UCM’ye çıkarmalıdır” çağrısı yaptı. (Dış Haberler)