İsrail'de artçı Lübnan şoku

Lübnan'da Hizbullah direnişi bir İsrail başbakanının daha koltuğunu sallıyor. Hizbullah'ın, İsrail'in 12 Temmuz-14 Ağustos 2006'daki 34 günlük saldırılarını püskürttüğü Lübnan savaşına dair Winograd raporu...

KUDÜS - Lübnan'da Hizbullah direnişi bir İsrail başbakanının daha koltuğunu sallıyor. Hizbullah'ın, İsrail'in 12 Temmuz-14 Ağustos 2006'daki 34 günlük saldırılarını püskürttüğü Lübnan savaşına dair Winograd raporu, Başbakan Ehud Olmert'i fena sarsıyor. Raporda, 'sorumluluk açısından ciddi başarısızlık göstermek' ve 'ülkeyi alelacele savaşa sokmakla' suçlanan Olmert'i kendi partisi Kadima'nın kurmayları istifaya çağırdı. Kadın Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Olmert'e 'darbe' yapıp "En doğrusu istifa etmeniz. Kadima liderliğini üstlenmek istiyorum" dedi. Livni, partinin liderini demokratik yollardan seçeceğini ve erken seçime gerek olmadığını söyledi.
Koalisyon hükümetinin diğer ortağı İşçi Partili Devlet Bakanı Eitan Cabel'in istifasının ardından dün de Savunma Bakanı Amir Peretz'in istifaya hazırlandığı haberi patladı. Raporda Peretz 'yeterli askeri ve idari deneyimi olmamasına karşın uzmanlara danışmadan kararlar vermek'le suçlanıyor. Basına göre Peretz'in tüm yardımcıları istifa etmesi gerektiğinde hemfikir. Sadece birkaçı, biraz beklemesi gerektiği fikrinde. Hatta sadık adamlarından olan vekil Şeli Yaşimoviç bile Savunma Bakanı'na istifayı öğütlemiş.
Genel Sekreter de bastırdı
Daha önce Peretz raporun istifasını gerektirmediğini savunmuştu. Olmert de dünkü olağanüstü kabine toplantısında istifasını isteyen rakiplerine, "Rapordan siyasi çıkarları için faydalanma acelesi gösteren herkese 'aceleci davranmayın' diyorum" diye seslendi. Ancak Kadima'dan liderine istifa baskısı doruğa çıktı. İlk çıkış koalisyon grubu başkanı Avigdor Yitzaki'den geldi. Devlet radyosuna ültimatom niteliğinde bir demeç veren Yitzaki "Olmert istifa etmezse, ben edeceğim. Olmert istifa etmezse, Kadima biter" çıkışı yaptı. Çoğu Kadima vekilinin Olmert'in istifasından yana olduğunu savunan Yitzaki, "Kadima'nın meşru bir iktidar partisi olarak kalması için Başbakan harekete geçmeli. Bir lider halkı yönetmeyi, o halka karşı meşruiyeti varsa, halk ona güveniyorsa sürdürebilir. Olmert sorumluluk alıp istifa etmeli ki, Kadima üç sene daha iktidarda kalabilsin. Ufukta erken seçim görmüyorum" diye konuştu. İsrail'de artık tüm dikkatler Livni'ye çevrildi. Dün sabah Radın bakanın ofisi, 'Olmert istifa etmezse Livni'nin bakanlığı bırakma tehdidi savuracağı' haberini yalanlamıştı. Bazı Kadima üyeleri Livni'nin Olmert'i terk edip istifasını vermesi halinde, geniş halk desteği bulacağı görüşünde.
Hizbullah'ın direnişi karşısında 2000'de 15 yıllık Lübnan işgalini bitiren eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, ertesi yıl çekilmeye yönelik tepkilerin de etkisiyle koltuğunu kaybetmişti. (afp, Haaretz)