İsrail'de aşırı dincilerin dediği dedik

İsrail'de aşırı dincilerin dediği dedik
İsrail'de aşırı dincilerin dediği dedik

Kudüs?te sık sık çatışma çıkaran aşırı dinci Yahudiler, bu hafta 18 polisi yaraladı. FOTOĞRAF: EPA

Kudüs'te aşırı dinciler çocuğunu ölümüne aç bırakıp tutuklanan anne için ortalığı savaş alanına çevirdi. Mahkeme kadını bıraktı

KUDÜS - İsrail’de Yahudi şeriatının hüküm sürmesine koşut aşırı dincilerin artan hakimiyeti adli bir vakada da kendini gösterdi. Beş çocuk annesi olan Hasidik (aşırı dinci) bir kadının üç yaşındaki oğlunu  yemekten men edip ölüm noktasına getirmesi üzerine tutuklanması, Kudüs’te günler süren isyana yol açtı. Mahkeme kutsal tatil günü Şabat’a (cumartesi) girerken aşırı dincilerin polisle çatışmalarına son verme amacıyla kararından geri adım attı. Psikiyatrik durum testinden geçmesi koşuluyla 100 bin dolar kefaletle bırakılan zanlı anne, bir hahamın gözetimine teslim edildi. Test sonucu çıkına dek çocuklarını görmesine ise yasak getirildi. 

‘Çocuk kanser değil, kilo alıyor’
Çocuğun kanser olduğu dedikodusuna inanan Hasidikler,  cemaatlerinin bir üyesine komplo kurulduğu iddiasıyla salıdan beri sokaklarda terör estiriyordu. Beş gün süren olaylarda 18 polis yaralanırken 50 gösterici tutuklanmıştı. Üç yaşında olmasına rağmen 7 kilo gelen çocuk, Hadassah Hastanesi’nde kontrol altına alınırken, doktorlar annenin dikkat çekmek için bir başkasını kasten hasta etme sendromu olan Munchausen hastalığına yakalanmış olabileceğine işaret ediyor. Doktorlar ayrıca kanser dedikodularını yalanlayıp çocuğun kilo almaya başladığını açıkladı.
Polis güçleri olayların yeniden patlak vermesi ihtimaline karşı dün de Kudüs’te yoğun güvenlik önlemleri aldı. Gösterilere öncülük eden Şmuel Pappenheim, Ordu Radyosu’na “Bizim silahlarımız, tanklarımız ve cezaevlerimiz yok. Ama kendi ordumuzu beş çocuğunu sevgiyle büyüten anneyi korumak için seferber ediyoruz” dedi. Hasidikler psikiyatrik teste de karşı.
Kudüs nüfusunun üçte birini aşırı dinciler oluştururken, belediye çalışanlarına saldırılması sebebiyle aşırı dinci semtlere hizmetleri durdurmuş vaziyette. Çok çocuklu aileye inanan Hasidiklerde dini inanç gereği çalışılmaması yüzünden yoksulluk diz boyu. Cemaat sıklıkla çocukları önemsememekle suçlanıyor. (ap, Guardian)