İsrail'de aylar sonra ilk intihar saldırısı

İsrail'in Kızıldeniz kıyısındaki tatil kenti Elyat dün ilk kez bir intihar saldırısıyla sarsıldı. İsrail'de geçen nisandan beri meydana gelen ilk saldırıda, bir fırını hedef alan eylemci dahil dört kişi öldü. Sorumluluğu İslami Cihad...

KUDÜS - İsrail'in Kızıldeniz kıyısındaki tatil kenti Elyat dün ilk kez bir intihar saldırısıyla sarsıldı. İsrail'de geçen nisandan beri meydana gelen ilk saldırıda, bir fırını hedef alan eylemci dahil dört kişi öldü. Sorumluluğu İslami Cihad, El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı ve adı ilk kez duyulan İnançlılar Ordusu üstlendi. Örgütler yedi aydır planlanan saldırıyı Gazzeli İslami Cihad üyesi Muhammed Seksek'in gerçekleştirdiğini açıklarken, yeni saldırı tehdidi savurdu. Hamas sözcüsü İsmail Radvan ise saldırıyı İsrail'in işgal topraklarındaki suç eylemlerine 'doğal tepki' olarak nitelendirip "İşgal sürdükçe direniş de meşrudur" dedi. Elyat polis şefi Bruno Stein, "Saldırganın yalnız olmadığı fikrindeyiz. Başka bombacılar olabilir" diye konuştu. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "Saldırı sekiz aylık istikrar döneminin aldatmaca olduğunu anımsattı. Terörle mücadeleyi sürdüreceğiz" derken, Savunma Bakanı Amir Peretz orduya 'Yeni operasyona hazır olun' talimatı verdi.
Seksek'in ailesi ise gururluydu. Annesi Rueyda "Cumartesi evden ayrılırken şehit olmaya gittiğini söyledi. Başarması için dua ettim" derken, kardeşi Naim de "Cesurca şehit oldu. Başımızı dik tutabiliriz" diye konuştu.
Suudi arabuluculuğu çözüm getirmiyor
Filistin'de ise Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas'ın Hamas hükümetini iktidardan etme çabalarıyla tetiklenen ve dört günde çocuklar dahil 30 can alan Fetih-Hamas çatışmaları, Suudi Kralı Abdullah'ın 'Mekke'de buluşma' önerisinin taraflarca kabulüne karşın sürdü. Kendi bölgelerinde yolları kesip karşı tarafa üye kişileri alıkoyan Hamas ve Fetih militanlarının, Han Yunus'taki çatışmasında üç kişi öldü.