İsrail'de dümene Netanyahu geçiyor

İsrail'de dümene Netanyahu geçiyor
İsrail'de dümene Netanyahu geçiyor

Netanyahu, Peres?den görevi devralır almaz basın toplantısı düzenlerken, İran?ı kast edip ?İsrail korkunç bir meydan okumayla karşı karşıya? açıklaması yaptı. FOTOĞRAF: AFP, REUTERS

İsrail'de Cumhurbaşkanı Peres, aşırı sağcı ve dinci partilerle hükümet kurmaya en yakın aday gördüğü Likud lideri Netanyahu'ya başbakanlık görevini verdi. Peres, Kadima lideri Livni'yi de 'milli birlik' hükümeti çağrısı yapsa da kadın lider bu olasılığı dışladı: Barış vizyonumuz tutmuyor

TEL AVİV - İsrail’de iktidar, Gazze Şeridi’ni yıkan ‘Dökme Kurşun’ operasyonunun ardından 10 Şubat’taki seçimde çıkış yapan şahinlere geçiyor. Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dün hükümeti kurma görevini sandıktan ikinci çıkan sağcı Likud’un lideri Benyamin Netanyahu’ya verdi. Ulusal birlik hükümeti arzulayan Perez’in kararında üçüncü sıradaki aşırı sağcı Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman’ın Netanyahu’dan yana tercih koyması etkili oldu. Kadın Dışişleri Bakanı Tzipi Livni liderliğindeki Kadima’nın 28 koltuğuna karşın 120 üyeli Knesset’e 27 vekille giden Likud’un, 15 üyeli Evimiz İsrail ve sağcı-dinci blokla 65 oyu var.
Peres, dün önce Livni ve Netanyahu ile ayrı ayrı görüşüp ulusal birlik hükümeti için şansını zorladı. Ama Livni Filistinlilerle iki devletli çözüme bağlı olmayan bir koalisyonda yer alamayacağını söyleyip “İdeallerimize karşı bir hükümette rehin olmayacağım. İki devletli çözüm üzerine kurulu bir iktidara ihtiyacımız var” dedi. Netanyahu, olası barış için Filistin devletinin sınırları ve Kudüs’ün statüsü gibi kilit meseleleri tartışma zamanının gelmediğine ve işgal altındaki Batı Şeria’da ekonominin kalkındırılmasına öncelik verilmesine inanıyor. 

Netanyahu’nun ilk hedefi İran
Nitekim Hamas’ı devirme vaadiyle seçime girmiş 59 yaşındaki eski Başbakan Netanyahu, hükümeti kurma görevini aldığı törende Livni ve sandıktan dördüncü çıkan İşçi Partisi lideri Savunma Bakanı Ehud Barak’a hükümete katılma çağrısı yaptı. Netanyahu’nun Livni’yi ayartmak için hangi koltukları önereceği bilinmezken Barak, Savunma Bakanlığı’na ‘fit’ olduğunu açık etmişti. Netanyahu daha işin başında İran’ı da en büyük tehdid ilan etti: “İran nükleer silah elde etme peşinde ve ‘bağımsızlık savaşı’ndan (1948 Arap-İsrail savaşı) beri varlığımıza en büyük tehdit olmaya devam ediyor. İran’ın terörist güçleri bizi kuzeyden (Lübnan ve Suriye) tehdit ediyor. Onlarca yıldır İsrail bu denli korkunç meydan okumayla karşılaşmadı. Sorumluluğumuz ülkemizin güvenliğini, komşularla barışı ve adamızda birliği sağlamaktır.”
Amerikan eğitimli Netanyahu’nun Ortadoğu barışı için çalışacağını ilan etmiş yeni ABD Başkanı Barack Obama ile nasıl bir yol tutturacağı meçhul. ‘Görev süresi dolmuş’ Filistin lideri Mahmud Abbas da “İki devletli çözümü kabul edip yeni yerleşimleri durdurmadıkça ve geçmiş anlaşmaları kabul etmedikçe İsrail hükümetiyle çalışmayacağız” açıklaması yaptı. 

Hamas: Kerry’ye mektup vermedik
Bu arada Hamas, Gazze’ye giden ABD’li Senatör John Kerry’ye Obama’ya iletilmek üzere mektup verildiği haberini yalanladı. (ap, afp)