İsrail'de en sağcı ve en kalabalık hükümet

İsrail'de en sağcı ve en kalabalık hükümet
İsrail'de en sağcı ve en kalabalık hükümet

?Bibi? lakaplı Netanyahu, 10 yıl sonra yeniden başbakan olurken, İslam âlemine zeytin dalı uzattı. FOTOĞRAF: AfP

KUDÜS - İsrail’de sağcı Likud Partisi’nin ‘Bibi’ lakaplı lideri Benyamin Netanyahu’nun aşırı sağcı-dinci ağırlıklı hükümeti dün yemin ederek göreve başladı. 10 yıl sonra yine başbakanlık koltuğuna oturan Bibi, 120 koltuklu Knessett’ten güven oyu almak için ortaklarını tatmin adına 30’u bakan, yedisi bakan yardımcısı olmak üzere kabinedeki üye sayısını 37’ye çıkartarak İsrail’in en kalabalık hükümetini kurdu. Bibi’nin 1996’daki kabinesinde sadece 18 bakan vardı. Barış Şimdi örgütünün ‘İsrail tarihinin en sağcı hükümeti’ dediği 32’nci hükümetin meclis desteği 69 vekilden ibaret. Arapları sürmekten bahseden Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman, dışişleri koltuğuna otururken, içişleri aşırı dinci Şas partisi lideri Eliyahu Yişai’ye emanet. Yişai ve Lieberman Likud’dan Moşe Yaalon’la birlikte başbakan yardımcılığı yapacak. Solcu İşçi Partisi lideri Ehud Barak da başbakan yardımcılığı ve savunma bakanlığını kaptı. Likud’a 13, Evimiz İsrail ve İşçi Partisi’ne beşer, Şas’a dört, Yahudi Evi’ne bir bakanlık düştü. Likud’un Dürzi asıllı tek Arap vekili Eyüb Kara da Necef ve Celile’nin kalkınmasından sorumlu devlet bakanı oldu. Maliye, adalet ve eğitim gibi kilit bakanlıklar Likud’da. Knesset başkanlığına ise Likudlu Reuven Rivlin seçildi.
Batı Şeria’da Filistin devletine karşı olan İsrail lideri, İslam âlemine ABD Başkanı Barack Obama gibi seslendi: “Hükümet komşularımız ve  Arap dünyası ile adil ve kalıcı barış için elinden geleni yapacak. Barış isteyen her komşumuz uzanmış elimizi bulacak.” Netanyahu’nun konuşması, muhalefet vekillerinin sözleriyle sık sık kesilirken, özellikle kabine üyeleri okunurken sözlü sataşmalar üzerine Bibi, “Ben de muhalefet sıralarında oturdum ama buranın sirk durumuna getirilmesine asla izin vermedim” diye çıkıştı.

Suçluluk ifadeleri ‘söylenti’ ilan edildi
Bu arada İsrail Askeri Başsavcılığı, Gazze Şeridi’ni yakıp yıkan 22 günlük ‘Dökme Kurşun’ operasyonunda sivillerin kasten hedef alındığına dair askerlerin itirafları için ‘söylenti’ deyip soruşturma dosyasını kapattı. (ap, afp)