İsrail'de katliam zihniyeti tişört oldu

İsrail'de katliam zihniyeti tişört oldu
İsrail'de katliam zihniyeti tişört oldu

Gazze?de kadın ve çocuk demeden sivillerin öldürülmesi İsraillilerin giydiği tişörtlere yansıdı.

İsrail askerleri katliam zihniyetini çizim ve sloganla tişörtlerine yansıtıyor. Hedefteki hamile Filistinli kadın üzerinde 'Bir atışta iki kişi', annesinin gözü önünde başından vurulan çocuğun üzerinde 'En iyisi Durex kullan' yazan tişörtler İsrail'de moda başlattı

TEL AVİV - 22 günde 1300 Filistinlinin öldüğü Gazze saldırılarının ardından geçen hafta basına katliam emri aldıkları yönünde itiraflarda bulunmaya başlayan İsrail askerlerinin, katliam zihniyetinin hakimiyetini sloganlarla giydikleri tişörtlere yansıttığı ortaya çıktı. Zorda kalan İsrail ordusu, tişörtleri resmen kınadı’.
Haaretz gazetesi İsrailli askerlerin acemilik döneminin ya da sahadaki görevlerinin bitişini kutlamak için giydikleri tişörtlerlere ilgili bir haber yaptı. Askerlerin meşhur ettiği tişörtler halk arasında çok tutunca yeni bir moda akımı da başladı! En çok satanlar, hamile bir Filistinli kadını silahın hedefinde göstererek “1 Shot 2 Kills” (Bir atışta iki kişi) yazan tişört ile annesinin gözleri önünde dürbünlü tüfeğin tam 12’den vurduğu kanlar içindeki Filistinli çocuğun üzerinde ‘Better use Durex’ (Durex kullan daha iyi) sloganı bulunan tişört.
Ölü bebekler, yavrularının mezarları başında ağlayan anneler, bombalanan camiler gibi imgelerin çizildiği tişörtlerin çok tutulması üzerine aynı sloganların sweatshirt, ceket ve şapka versiyonları da hemen piyasaya sürüldü. Talebi karşılamak için üretilen yeni sloganlar ise askerlerin tecavüzlerine odaklanıyor.  Bunlardan birinde İsrail askeri yanındaki Arap kadına dönüp “Bahse girerim tecavüze uğrayacaksın” diyor.
İsrail ordusu köpürdü
Tişört çılgınlığı karşısında ordu “Bu kıyafetler IDF’nin değerleriyle örtüşmüyor. Oldukça zevksiz. Bu tarz bir espri anlayışı kabul edilemez. Komutanlarımızı bu tişörtleri giyenlere disiplin cezası verileceğine dair askerleri uyardı” açıklaması yapmak zorunda kaldı. Askerler ise, “Bunlar askerde yürüyüş için ya da  ev içinde giydiğimiz tişörtler, dışarda giymiyoruz” savunmasına sığındı. 2007’de de İsrailli askerler ‘Öldürme emri gelen dek neden bize rahat yok’, ‘Öldürmek için emir bekliyorum’ ve küçük çocukları öldürmenin zorluğuna gönderme yapan ‘Smaller -Harder’ (Ne kadar küçük o kadar zor) yazılı tişörtler giyince, ordu buna yasak çıkarmıştı. (Haaretz)