İsrail'de medeni nikâha sınırlı izin

İsrail'de ilk kez sınırlı da olsa medeni nikâhın önü açılıyor. Adalet Bakanlığı ile Başhahamlık, Yahudi devletinde medeni nikâhın sınırlı bir biçiminin yapılmasına yönelik yasa üzerinde uzlaştı.

KUDÜS - İsrail'de ilk kez sınırlı da olsa medeni nikâhın önü açılıyor. Adalet Bakanlığı ile Başhahamlık, Yahudi devletinde medeni nikâhın sınırlı bir biçiminin yapılmasına yönelik yasa üzerinde uzlaştı. Adalet Bakanı Daniel Friedman ve Başhaham Şlomo Amar'ın önceki gün duyurduğu anlaşma uyarınca, dini otoritelerin değil ancak devletin Yahudi olarak değerlendirdiği çoğu göçmen olan İsrail vatandaşlarının medeni nikâh kıymasına izin verilecek. Hükümet, uygulamayı desteklemesi karşılığında başhahamlığa 'özel din değiştirme mahkemeleri kurma' yetkisi verdi. Friedman, Başbakan Ehud Olmert'in de onayladığı anlaşmayı "Bu, evlenme hakkını genişleten önemli bir adım" dese de "Umarım bu sınırlı yasa zamanla genişletilir" umudunu dile getirdi.
Ancak medeni nikâh isteyenler tatmin olmadı. 6 milyonluk İsrail nüfusunun sadece 270 bini, yani sadece dini otoritelerin gözünde Yahudi görülmeyen çiftler ile 'genel kabul gören dinlere mensup olmayan' çiftler yasadan faydalanabilecek. 'Geri dönüş hakkı yasası' uyarınca bir kişinin Yahudi olabilmek için en az büyükanne ya da büyükbabasından birinin Yahudi olması gerek. Ama doğum, evlilik ve ölüm gibi konularda vatandaşların statülerini belirleyen dini otoritelerin gözünde, Yahudi olmak için bir kişinin ya annesinin Yahudi olması ya da çok sıkı ultra-Ortodoks kurallara uyup din değiştirmesi gerekiyor. Bu da medeni nikâh isteyen pek çok İsrailliyi yabancı bir memlekette evlenmeye zorluyor.