İsrail'den Abbas'a Hamas'la savaş parası

Filistin'de Fetih kontrolündeki Batı Şeria ile Hamas'ın zapt ettiği Gazze arasındaki ayrılığı derinleştirme peşindeki İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün Şarm El Şeyh zirvesinde buluşacağı Fetih'li Filistin lideri Mahmud...

KUDÜS/GAZZE - Filistin'de Fetih kontrolündeki Batı Şeria ile Hamas'ın zapt ettiği Gazze arasındaki ayrılığı derinleştirme peşindeki İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün Şarm El Şeyh zirvesinde buluşacağı Fetih'li Filistin lideri Mahmud Abbas'ı milyonlarca dolarla ihya ediyor.
İsrail kabinesi dün, Abbas'ın olağanüstü hal hükümetini resmen tanırken, geçen yıl Hamas'ın iktidara gelmesiyle dondurulan milyonlarca dolarlık vergi gelirini serbest bıraktı. Filistinliler, miktarı 700 milyon dolar hesaplarken, bir İsrail yetkilisi 350 milyon dolardan söz etti. İsrail'in Hamas'ın eline geçmemesi için parayı parça parça yollayacağı kaydediliyor. İş bununla da bitmiyor. İsrail basına göre, Olmert Hamas'la savaşması koşuluyla Abbas'a 1 milyar dolara kadar kaynak aktarma niyetinde.
Arap âlemine Hamaslılara yasak koyma çağrısına hazırlanan Abbas dün de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in desteğini aldı. Mübarek, bugün Olmert, Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah'ı ağırlayacak. (ap, Reuters, bbc)