İsrail'den bomba, Fetih'ten dayak

İsrail'den bomba, Fetih'ten dayak
İsrail'den bomba, Fetih'ten dayak

Doğu Kudüs?te sokağa dökülen gençler namaz sonrası İsrail askerlerine taş fırlattı. FOTOĞRAF: AFP

Hamas'ın 'gazap günü' ilan ettiği dün İsrail askerleri Doğu Kudüs'te Filistinlilerle çatışırken, Abbas'ın hüküm sürdüğü Batı Şeria'da Fetihliler Hamas yandaşlarını dövdü

RAMALLAH - İsrail’in Gazze Şeridi’ni cehenneme çeviren saldırılarına karşı cuma’yı ‘Gazap Günü’ ilan Hamaslılar, Batı Şeria’da hüküm süren Fetihlilerin gazabına uğradı. Hamas’ın çağrısıyla Filistinliler Doğu Kudüs ile Batı Şeria’da Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Özkerk Yönetimi’nin merkezi Ramallah ve El Halil’de katliamlara karşı sokağa döküldü. Doğu Kudüs’te Filistinli göstericiler ile İsrail polisi arasında çatışma yaşanırken, Ramallah’taki yürüyüş kardeş kavgasına dönüştü.
Ramallah’ta bir grup Hamas’a destek gösterisi yapınca Hamas’ın Haziran 2007’de Gazze’den kovduğu Fetihliler dün görev süresi dolan Abbas’a destek için yürüyüşe geçti. AP’ye göre iki grup karşılaştığında yumruklaşma başladı. Fetihliler ellerindeki bayrakların sopalarıyla Hamaslıları döverken Abbas’a bağlı Fetihli güvenlik güçleri seyirci kaldı. Ardından güvenlik güçleri Hamaslıları dağıtmak için coplarını konuşturup göz yaşartıcı gaz kullandı. Yaralanan 13 kişi hastaneye kaldırılırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İsrail saldırılarının  ardından Fetih içinden Hamas’la omuz omuza İsraillilerle savaşacaklarına dair açıklamaların gelmesi iki grubun ayrılığı bir kenera itip yeniden kader birliği edeceği umuduna doğurmuştu.
Hamas’ın Gazze sözcüsü TahirNunu önceki gün Abbas’ın dört yıllık görev süresinin dolmasının ardından liderliğine meydan okumayacakları açıklamasıyla dikkati çekmişti. Hamas daha önce Abbas’ın görevinin dolmasının ardından kendisini Filistin lideri olarak tanımayacağını duyurmuştu. Abbas da seçimleri dek görevinin başında kalacağını belirtmişti. Mısır-Fransız ateşkes önerisinin müzakere edilmesine yönelik girişimler çerçevesinde bugün Hamas heyetiyle Abbas’ın yolları Kahire’de çakışıyor.
Doğu Kudüs’te ise namaz sonrası Filistinliler, İsrail güçlerine molotofkokteyli atınca çatışma çıktı. Polis gaz kullanarak göstericileri dağıttı. El Halil’de yaklaşık 3 bin Filistinli İsrailli askerlere taş atarken askerler de plastik kurşun ve gazla karşılık verdi. Batı Şeria’da bir Filistinli baltayla bir İsrailliye saldırdı. İsrail vatandaşı hafif yaralandı.  (Dış Haberler)