İsrail'den Davutoğlu'na Gazze engeli

İsrail'den Davutoğlu'na Gazze engeli
İsrail'den Davutoğlu'na Gazze engeli

Davutoğlu?na geçen haftaki turunda Mısır?da eşi Sare de eşlik etmişti. FOTOĞRAF: irfan sapmaz

İsrail basınına göre, Gazze'ye gitmesine izin verilmeyen Davutoğlu İsrail gezisini iptal etti. Davutoğlu: Haber yalan

KUDÜS/KAHİRE - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail ziyaretini, Hamas kontrolündeki Gazze’de temaslarda bulunmasına izin verilmeyince iptal ettiği öne sürüldü. Davutoğlu iddiayı yalanladı.
İsrail medyası dün iddiayı gündemine taşırken Haaretz’e konuşan bir yetkili, politikalarının Gazze’de temaslarda bulunanlarla görüşmemek olduğunu anımsatıp, “Gazze’ye gidip Hamas’la görüştükten sonra Kudüs’te İsrail liderleriyle görüşseler, bu türden ziyaretleri meşrulaştırdığımız izlenimi yaratılır. Bunu yapmaya niyetimiz yok” dedi. İsrail Dışişleri’nden bir yetkili de ‘Davutoğlu’nun ekimde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in düzenlediği yıllık konferansa katılamayacağı konusunda kendilerini bilgilendirdiğini’ aktarırken, “Üzgünüz. Türk bakan İsrail’de hep memnuniyetle karşılanır. Biz de kendisine üst düzeyde bir dizi görüşme ayarlamıştık” diye ekledi.
Haaretz, ay başında Norveç’in Ortadoğu özel temisilcisi John Hansen-Baueer’in İsrail temaslarından hemen önce Suriye’nin başkenti Şam’da Hamas’ın sürgün lideri Halid Meşal’le görüşmesi öğrenilince ziyaretinin iptal edildiğini yazdı.
Hal böyleyken Arap Birliği zirvesi vesilesiyle Mısır, Ürdün ve İran’ı kapsayan turuna dün çıkan Dışişleri Bakanı, havaalanındaki basın toplantısında haberi yalanladı: “Bölgede her tür teması her zaman yaparız. Bunun için de çok özel bir çaba, özel bir çerçeve gerekmez. Türkiye’nin faaliyetleri ve geliştirdiği ilişkileri herkes biliyor. Bu çabalar geçmişte olduğu gibi bugün de tamamen barışa yönelik insiyatiflerdir.” 

‘Yurtta ve cihanda sulh’
Kahire’de Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile birlikte Irak’taki saldırılar yüzünden ilişkileri gergin Irak ve Suriyeli meslektaşlarını buluşturan Davutoğlu, akşam Arap Birliği’ne hitap etti. Son yıllarda ivme kazanan ilişkilere dikkat çeken Dışişleri Bakanı, Birliğin Ankara’da temsilcilik açması beklentisini iletti. Türkiye’nin Ortadoğu’yla tarihi, kültürel ve sosyal yakınlığına dikkat çekerken, dış politikanın ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine atıf yapan Davutoğlu, şöyle dedi: “Ortak risk ve tehditlerden karşılıklı çıkar ve yarara dayalı işbirliği zeminleri yaratmak ve bölgeyi çatışma ve buhranların kısır döngüsünden çıkarıp istikrar ve refah alanına dönüştürmenin, tüm bölge ülkelerinin ortak amacı olmaslı.” (aa, afp)