İsrail'den ilhak tehdidi

İsrail'den ilhak tehdidi
İsrail'den ilhak tehdidi

İsrail?i yerleşimleri durdurarak müzakereye oturtamayan Abbas manevra yapmakla suçlanıyor. FOTOĞRAF: AP

Filistin'in tek taraflı bağımsızlık ilanı restine İsrail, 'Batı Şeria'daki yerleşimleri ilhak ederiz' tehdidiyle yanıt verdi. Hamas da tek yanlı bağımsızlığa karşı

KUDÜS - Yahudi yerleşimleri inşasıyla yürüttüğü yayılmacı siyasete son vermeyen İsrail’e rest çekip bağımsız devlet ilanı için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmaya hazırlanan Filistinliler, ilhak tehdidiyle karşılaştı. Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat’ın Konsey’den Filistin devletininin tanınmasını isteyeceklerini duyurması, Başbakan Selam Feyyad’ın da devlet inşasına yönelik kurumları oluşturacaklarını söylemesine İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu sert çıktı. Netanyahu, “Tek taraflı bir eylem geçmiş anlaşmaların çerçevesini dağıtır ve İsrail’in tek taraflı eylemlerine yol açar” resti çekti.
Likudlu Çevre Bakanı Gilad Erdan Filistin lideri Mahmud Abbas’ın manevra yapıldığını savunarak “Filistinliler tek taraflı bir yola saparsa İsrail de yerleşimlerden bazılarını ilhak için yasa çıkarmayı düşünebilir” derken, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın partisi İsrail Evimiz’den Altyapı Bakanı Uzi Landau “Yerleşimlerde egemenliğimizi ilan ederiz” diye çıkıştı. Lieberman da “Tek taraflı bir hareketin BM Güvenlik Konseyi’nde onay ihtimale düşük. Ama onaylanırsa İsrail anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine uymada serbest kalır” dedi. İşçi Partili Endüstri Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ise ortaklarına “İlhak kararı alınırsa hükümette kalamayız” diye karşı çıkıp ekledi: “İlhakla ilgili bütün bu şeyler laftan ibaret, Filistinlilerin tehdidi de. Bu bir pinpon oyunu. Tek yol müzakereler.”
Tek yanlı ilana Hamas da tepkili. Hamas sözcüsü Salah el Bardavil, Filistin lideri Yaser Arafat’ın 1988’de yaptığını tekrarlamanın sonuç vermeyeceğini belirterek “Filistin topraklarının yüzde 20’sinde havada kurulacak bir devleti tek taraflı ilan etme tehditleri yerine, işgal altındaki toprakları bağımsızlığa kavuşturmalı ve Filistinliler arasındaki bölünmeyi sona erdirmeliyiz” dedi. 

‘İyi niyetle her açılımı destekleriz’
Bu arada İsrail, Suriye ile yeni müzakerelere Fransa arabuluculuğunda gözkırparak Gazze nedeniyle arasının açıldığı Türkiye’ye nanik yapıyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Ortadoğu için Paris’te barış konferansına destek vermiş İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Türkiye’nin arabuluculuğunu dışlamışken, Lieberman da Suriye ile önkoşulsuz görüşmeye hazır olduklarını söyledi. İspanya’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Fransa’nın konferans önerisi için “Biz, olaya barış perspektifiyle bakıyoruz ve iyi niyetli yapılan her açılımı destekleriz” dedi. (afp, aa)