İsrail'den İran kampanyası

İran'a güç kullanımını 'tek seçenek' olarak sunma çabasındaki İsrail uluslararası kampanya başlatıyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 'İran kaynaklı nükleer tehdide karşı önleyici saldırıya'...

WASHINGTON - İran'a güç kullanımını 'tek seçenek' olarak sunma çabasındaki İsrail uluslararası kampanya başlatıyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 'İran kaynaklı nükleer tehdide karşı önleyici saldırıya' yeşil ışık yakan çıkışının ardından gelen kampanyanın 'İran'ı ekonomik olarak tecrit etmek ve dünya kamuoyunun askeri saldırı konusunda yumuşatmayı' hedeflediği kaydedildi.
Guardian'a göre İran'la iş yapan 70 şirkete yatırım yapan Amerikalı fon yöneticileri ile İran petrol sektörüyle çalışan bankalara baskı yapılacak. Amaç, 'Apartheid döneminde Güney Afrika'ya boykotun benzerine yol açarak İran'ı dünya piyasalarından silmek'. Ayrıca Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad hakkında 'soykırımı' reddettiği iddiasıyla uluslararası mahkemelerde davalar açılacak.
ABD Başkanı Bush'un ise sonbaharda orduya 'Irak'taki İranlı ajanları yakala ya da öldür' talimatı verdiği kaydedildi. Bush'un 11 Ocak'ta Erbil'deki İran temsilciliği baskınını emrettiği açıklanmışken, Washington Post talimatın olası hedeflerini 'devrim muhafızları ve istihbarat ajanları' diye aktardı. ABD güçlerinin Irak'ta onlarca İranlıyı esir alıp en az dört gün alıkoyduğu, bazılarının DNA ve retina örneklerinin alındığı da belirtildi. (Guardian/WP)