İsrail'den resepsiyon boykotu

İsrail'den resepsiyon boykotu
İsrail'den resepsiyon boykotu

Lieberman?ın Türk büyükelçiliğinin davetine icabeti beklenmiyor. FOTOĞRAF: AfP

İsrail, tatbikat ve dizi krizi yaşadığı Türkiye'ye tepkisini 29 Ekim resepsiyonunu boykot ederek gösterecek

KUDÜS - Türkiye ile İsrail arasında Gazze yüzünden kopan kriz TRT’nin ‘Ayrılık’ dizisiyle tavan yaparken, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin 29 Ekim resepsiyonuna davetli İsrailli bakanların boykot planladığı belirtildi.
Yediot Ahronot gazetesinin web sitesi Ynet, Türk elçiliğinin Kfar Şmaryahu’daki rezidansında verilecek resepsiyona pek çok bakanın davet edildiğini, bunların çoğunluğunun Türkiye’nin tutumundan rahatsızlığı yansıtmak amacıyla boykotu planladığını yazdı. Ama “Ortamı daha germemeli, yangına körükle gitmemeliyiz” diyenler de olduğu belirtildi. 

Sükûnet telkini de var
İçişleri Bakanı Eli Yişai ya boykot edecek ya da katılıp sert bir konuşma yapacak. Diziye “Düşman bile bunu yapmaz” tepkisini göstermiş Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın resepsiyona gitmesi beklenmezken, Savunma Bakanı Ehud Barak henüz kararını vermedi. Başbakan Tayyip Erdoğan ile ‘One minute’ krizini yaşamış Cumhurbaşkanı Şimon Peres, bu konuda tek kelime etmedi. Enformasyon ve Diyaspora Bakanı Yuli Edelstein, “Onlar suratımıza tükürürken, ‘Yağmur yağıyor çok şükür’ dememiz düşünülemez. Umarım bakan arkadaşlarım da benim gibi boykot eder” dedi. Bilim Teknoloji Bakanı Daniel Hershkowitz, 1915 olaylarına atıfla “İsrail’den insan hakları dersi almaları gerek” ifadesini kullandı. Sanayi-Ticaret Bakanı Benyamin Ben Eliezer ise katılma kararını “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik ve ne pahasına olursa olsun korunmalı. Böyle kriz anlarında liderlik karından konuşmak yerine ileri doğru adım atmayı gerektirir” diye gerekçelendirdi.   
İsrailli bakanların Cumhuriyet bayramı davetinin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın krizi yatıştırmaya yönelik iyi niyet jesti mi, yoksa rutin diplomatik muamele mi olduğunu merak ettiği belirtildi. İsrail basını, krize rağmen, dışişlerinin su krizini çözmek için Türk şirketleriyle müzakereler yaptığını yazdı. Bir dışişleri yetkilisi “Su Kurumu’nun su ithali çağrısına Türk kuruluşlarından olumlu yanıt geldi ve görüşmeler yapılıyor” dedi. (Dış Haberler)