İsrail'den Rice'a 'yol haritası' dersi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu turunda Filistin-İsrail barışında 'yol haritası'na bağlılıktan bahsederken, İsrail 'yol haritasını' zaten uygulamadığını bir kez daha ortaya serdi. Rice'ın İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le görüştüğü gün, Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesi ihalesi açıldı.

KUDÜS - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu turunda Filistin-İsrail barışında 'yol haritası'na bağlılıktan bahsederken, İsrail 'yol haritasını' zaten uygulamadığını bir kez daha ortaya serdi. Rice'ın İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le görüştüğü gün, Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesi ihalesi açıldı. 2003'te Ortadoğu Dörtlüsü'nün (BM, ABD, AB, Rusya) 'yol haritası', toplumsal ihtiyaçların karşılanması amacına bile yeşil ışık yakmayarak tüm yerleşim inşaatlarının durmasını öngörüyor.
Dün Rice Olmert'le görüşürken, İsrail İskân Bakanlığı Filistin topraklarının işgali ve dünyanın dört yanından gelen Yahudilere tahsisi için işbaşındaydı. Doğu Kudüs'ün eteklerindeki Maale Adumim'de 44 yeni ev inşası için ihale açıldığı gazetelere ilanla duyuruldu. Batı Şeria'da 268 bin Yahudinin yaşadığı 121 yerleşim var. 33 bin Yahudinin yaşadığı Maale Adumim bunların en büyüğü. Doğu Kudüs'te de 200 bin yerleşimci yaşıyor. İskân Bakanlığı, Kudüs'ün güneydoğusundaki Har Homa'da da 1000 yeni ev inşası planlıyor.
Filistin Yönetimi, ihaleyi kınayıp "İsrail barış ile yerleşimler arasında tercih yapmalı" dedi. İsrail'in 'Barış Şimdi' örgütü "Amerikan hükümetinin suratına tükürdüler. Olmert Rice'le görüştüğü gün, bu yılın ilk yerleşim genişletme ihalesi açıldı. Bu ABD yönetimine gerçeği, yani İsrail'in yol haritası yükümlülüklerini umursamadığını söylemenin en iyi yolu" dedi. Bakanlık sözcüsü ise dış ziyaretlere değil kendi takvimlerine göre hareket ettiklerini söyledi.
ABD Başkanı George W. Bush, zaten 2004'te "Kalıcı barış anlaşması Batı Şeria'daki nüfus gerçekliğini yansıtmalı" diyerek İsrail'in büyük yerleşimleri elde tutmasına destek vermişti. Temaslarında geçici Filistin devleti kurulmasına vurgu yapan Rice, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Olmert'i üçlü zirvede buluşturmayı vaat etti, ama tarih ve yer açıklamadı.
'Toprak karşılığı Irak'
Arap ülkeleri ise Ortadoğu turundaki Rice'a, 'Irak'ta ABD'yi destekleriz, tabii ABD'nin bizi Filistin'de desteklemesi ve İsrail-Arap barış sürecini canlandırması halinde' demeyi planlıyor. 'Toprak karşılığı Irak' formülü, bugün Kuveyt'te Rice'ın sekiz Arap ülkesinin dışişleri bakanlarıyla yapacağı toplantıda gündeme getirilecek. İsrail Filistin, Suriye ve Lübnan'a işgal ettiği toprakları vermedikçe Ortadoğu'da barış olmayacağını vurgulayacak olan Arap bakanlar, 'İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesi karşılığı tüm Arap ülkelerince tanınmasını' öngören 2002 tarihli Arap Barış Girişimi'ni tekrar gündeme getirecek. (Dış Haberler)