İsrail'den tuhaf TSK spekülasyonu

Türkiye'nin Suriye ile sınır güvenliği tatbikatına İsrail çok bozulurken, Jerusalem Post'dan spekülatif bir haber geldi. Gazete, İsrail istihbaratıyla bağlantılı stratejistlerin, 'Türk ordusuyla temastayız. TSK da mutlu değil, askerler Suriye'yi sevmez' yorumlarını aktarıp tatbikatın 'AKP'nin işi olduğunu' iddia etti

TEL AVİV - Türkiye’nin komşusu Suriye’yle ilişkilerini, sınır korumaya dayalı bir senaryo içeren ortak askeri tatbikat yapmaya vardıracak denli düzeltmiş olmasına çok bozulan İsrail’den tuhaf yorumlar geldi. Savunma Bakanı Barak Türkiye’nin Suriye ile tatbikat yapmasından çok rahatsız oldukları şerhi düşüp ‘stratejik ilişkilerin olayın üstesinden geleceğini’ söylemişken, İsrail basını askeri istihbaratta da çalışmış stratejik uzmanlara dayanarak tatbikattan aslında Türk ordusunun çok rahatsız olduğu iddiasını ortaya attı. Haberde tatbikatı sanki Türk ordusu istememiş, ‘İslamcı’ diye anılan AKP yapılmasına sebep olmuş havası yaratıldı.
Jerusalem Post, Türk ordusuyla temasta olduğunu söyleyen Bar İlan Üniversitesi Begin-Sedat Stratejik Çalışmalar Merkezi’nden (BESA) Prof. Efraim Inbar’ın “Türk ordusu da çok mutlu değil. Onlar Suriye’den hoşlanmaz ve bu ülkeyi sorunlu bir devlet görür” iddiasına yer verdi. Ardından Inbar’ın Ergenekon operasyonu yüzünden laik ordunun İslamcı AKP ile ilişkilerinin gergin olduğunu öne süren şu yorumunu aktardı: “Ordu müdahale konusunda çok dikkatli olmak zorunda. Darbe komplosuna dair soruşturma tansiyonu artırdı. Ordu ancak devletin laik karakterine tehdit bulunduğunu hissederse işe müdahil olacaktır.” Türkiye ile Suriye’nın tatbikatının ‘müdahale için yetersiz kalacak marjinal bir vaka’ görüleceğini söyleyen Inbar, “Onlar (Türk komutanları) diplomatların bölgede bu tür manevralarına izin verecek” ifadelerini kullandı. 

‘Golan Hatay’la birmiş’

Tatbikatın Türkiye’nin Batı, İsrail ve NATO ile ilişkilerine dair soru işaretleri yarattığını da savunan Inbar, bunun Türkiye’nin Müslüman ülkelere yakınlaşma yolculuğunda bir başka köşetaşını temsil ettiğini öne sürdü. “Suriye İran’ın müttefiki. Ordusu Ruslar tarafından silahlandırılıyor. Tatbikat (NATO karargahının bulunduğu) Brüksel ve Washington’da soru işaretleri yaratıyor olmalı. Eminim İsrail de ABD de açıklama istemiştir” iddiasında bulunan Inbar, “Bu tatbikatın ne olduğunu görmek için beklemeliyiz” diye ekledi.
Türkiye’nin 1998’de PKK lideri Abdullah Öcalan yüzünden Şam’la savaşın eşiğine geldiğinde Suriyelilerin geri adım attığı, Öcalan’ın da İsrail istihbaratının yardımıyla yakalandığı anımsatılan haberde, Hatay meselesi yüzünden de Ankara-Şam ilişkilerinin gergin olduğu savunuldu. Gazete 25 yılını İsrail askeri istihbaratında geçirmiş uzman Dr. Mordehay Kedar’ın Hatay ile İsrail’in Golan Tepeleri işgalini bir tutan şu yorumunu aktardı: “Suriyelilere şunu söyleyebiliriz: Türkiye Suriye’nin bir bölümünü işgal ediyor ama Suriye Türkiye ile tatbikat yapıyor. Öyleyse biz Golan Tepeleri’nde oturmuşken, Suriye’nin bizimle de işbirliği yapmaması için sebep yok.” ‘Suriye’nin bölgesel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye’yle dostu olduğunu ispata çalıştığını’ da söyleyen Kedar yine de tatbikatın senaryosuna dikkat edilesini istedi: “Sudan insan kurtarmaya dayalı bir şeyse tamam, fakat ortak düşmana karşı tatbikat  farklı bir şey. İsrail tatbikatın kendisine karşı olmadığından emin olmalı.” 
İsrail istihbaratına yakın DebkaFile enternet sitesi ise İsrail’in Türkiye’ye silah satışını gözden geçiriceğini öne sürdü (Jerusalem Post)