İsrail'den yerleşimlerle makyaj operasyonu

İsrail'den yerleşimlerle makyaj operasyonu
İsrail'den yerleşimlerle makyaj operasyonu

Kudüs?ün hemen dışında Batı Şeria?daki Maale Adumim yerleşiminde inşaatlar tüm hızıyla sürüyor. FOTOĞRAF: AP

KUDÜS - Barış sürecinin diriltilmesi için Yahudi yerleşimlerinin tamamen durdurulması önşartını reddeden İsrail, Batı Şeria’da sadece yeni yerleşim planlarını 10 aylığına askıya alıyor. Hem Batı Şeria hem Doğu Kudüs’teki yerleşimlerin durdurulması önşartından çark eden ABD yönetimi, kararı alkışlarken Filistinliler ‘bunu tarihin en büyük düzenbazlığı’ olarak niteledi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ‘Müzakerelerin başlamasına yardımcı olacak kapsamlı ve acı verici karar’ diye sunduğu adım, yapımı süren inşaatları kapsamadığı gibi Doğu Kudüs’dekilere hiç sınırlama getirmiyor. Netanyahu “Mevcut inşaatları durdurmayacağız. Yerleşimlerde normal yaşam için gereken sinagog, okul, çocuk yuvası ve kamu binalarının inşasını sürdüreceğiz” deyip “İsrail barışa doğru kapsamlı bir adım attı. Filistinlilerin de aynı şekilde hareket etmeleri zamanıdır. Gelin, birlikte barış yapalım” çağrısında bulundu. Aşırı-sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise Filistin lider iMahmud Abbas’ı kast ederek “Ebu Mazen için herşeyi yaptık. Şimdi top Filistin sahasında” dedi. 

İşgal topraklarında 500 bin yerleşimci
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu adımın müzakerelerinin yeniden başlatılmasına yardım edeceği umudunu dile getirirken, Filistin Yönetimi ‘İsrail tüm inşaatları durdurmadığı sürece müzakarelere dönülmeyeceği’ yanıtını verdi. Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, “Kudüs’ün parçası olmadığı bir durumu asla kabul etmeyeceğiz” dedi. Filistinli başmüzakereci Saib Erekat “Bu bir erteleme değil, propaganda. Netanyanu’nun iki seçeneği vardı: Barış ve yerleşimler. Yerleşimleri seçti” vurgusu yaptı. Hamas yanıtı ‘Makyaj operasyonu’ şeklinde oldu. Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da toplam 500 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. (Dış Haberler)