İsrail'e Apartheid suçlaması

BM'nin Filistin'deki insan hakları özel raportörü Güney Afrikalı hukuk profesörü John Dugard'ın 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi için hazırladığı raporda, "İsrail ele geçirilmiş Filistin topraklarında askeri işgalci konumunda.

NEW YORK - BM'nin Filistin'deki insan hakları özel raportörü Güney Afrikalı hukuk profesörü John Dugard'ın 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi için hazırladığı raporda, "İsrail ele geçirilmiş Filistin topraklarında askeri işgalci konumunda. Aynı zamanda işgalin unsurları sömürgecilik ve apartheid türünü teşkil ediyor" saptaması yer aldı. Raporda, "İsrail'in pek çok yasası ve Filistin topraklarındaki uygulamalarının 1966 Irk Ayrımının Bütün Türlerini Yoketme Anlaşması'na aykırı olduğu sonucuna direnmek çok zor" vurgusu yapıldı.
'Baskının amacı ne?'
1980'lerde Apartheid'e karşı mücadele vermiş Dugard, BM internet sitesinden yayımlanan ve gelecek ay konseye sunulacak raporunda, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki ev yıkımları, ambargo, kuşatma, güvenlik duvarı ve kontrol noktalarına atıf yapıp şu soruyu sordu: "Bu tür hareketlerin amacının, bir ırkın (Yahudi), diğer ırka (Filistinlilere) tahakkümü ve sistemli baskısı olduğu yalanlanabilir mi?"
İsrail'in 2005'te Gazze'den asker çekip yerleşimcileri tahliye ederek işgalin bittiğini söylemesinin yanlış olduğu belirtilerek, İsrail'in Gazze hava sahası, karasuları ve sınırlarını kontrol ettiği vurgulandı. İsrail ordusunun fiziksel ve psikolojik olarak Filistinlilere acı çektirdiği, 700'ün üzerinde insanın yargılanmadan hapiste tutulduğu, hapistekilere insanlık dışı muamele edildiği ve Filistinlilere hareket özgürlüğü tanınmadığı vurgulandı. Raporda İsrail'in ses duvarını aşan F-16'larla uçuş yaparak halkı terörize ettiği, Batı Şeria'daki Filistinlilerin 'yerleşimci terörü endişesiyle yaşadığı' ifade edildi. İsrail'e roket atan Filistinlileri "Bunlara göz yumulamaz ve açıkça savaş suçu teşkil eder" diye eleştiren Dugard, "Bununla birlikte İsrail'in misillemeleri orantısız olup suçlu-suçsuz ayırımı gözetmiyor ve çok yönlü savaş suçuna yol açıyor" dedi.
Rapor, İsrail'i kızdırdı. İsrail'in Cenevre Büyükelçisi İzak Levanon, Dugard'ı sadece İsrail'e karşı suçlamalarda bulunmak ve yanlı olmakla eleştirdi. (afp, The Guardian)