'İsrail'e kuzu, Filistinlilere kurt muamelesi'

ŞAM - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına evsahipliği vesilesiyle İsrail’e sert eleştiriler yöneltti. Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha sonra Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedov ile birlikte Bakü’ye geçerek Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini ele alacak.
İKÖ toplantısının açılışında konuşan Suriye lideri, barış sürecinin içinde bulunduğu durumun saldırgan İsrail devletinin gerçek doğasını gözler önüne serdiğini söyleyip “Barış sürecinin başarısızlığı, önünde İsrail’in büyük engel oluşturduğunu açıkça gösteriyor. İsrail ile Türkiye arabulucuğundaki dolaylı görüşmelerimizde yaşadığımız tecrübe de bunun kanıtı” dedi.
Siyasi yöntemlerle haklarını geri alamamayanların direniş haklarını savunan Esad, şöyle konuştu: “On yıllarca İsrail, toprağın gerçek sahibi Filistinliler dahil kendisini kuşatmış kurtlarla karşı karşıya kalmış narin kuzu muamelesi gördü. İşgal ve Filistinlilerin katli üzerine kurulmuş bir devlet gerçekten barış için çalışabilir mi? Önceki hükümeti tüm çözümleri engellemiş, şimdi de en ırkçı hükümetlerden birinin olduğu bir devlet barış ortağı olabilir mi?” (aa)