İsrail'i eleştiren Erdoğan'a Yahudi lobisinden sert çıkış

Gazze yüzünden İsrail'e sert çıkan Erdoğan, ABD'deki beş Yahudi kuruluşundan mektup aldı: Yahudi karşıtlığını körüklüyorsunuz

WASHINGTON - Washington’da ‘Ermeni soykırımı’ tasarılarının durdurulmasında etkili olan ve Türkiye-İsrail ilişkilerinde bu kozu kullanan Amerika’daki Yahudi kuruluşları, Gazze saldırısı yüzünden İsrail’i eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan’a sert çıktı.
Amerika Yahudi Komitesi, İnkâr ve İftiraya Karşı Birlik, B’nai B’rith, Önemli Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı ve Jinsa adlı kuruluşların başkanlarının imzaladığı mektupta şöyle denildi: “İsrail Konsolosluğu önünde Yahudilere nefret yağdırılıyor. İstanbul’un her yerindeki panolarda Yahudi karşıtı sloganlar var. İstanbul Üniversitesi yakınında bir mağazanın camına ‘Sahibi Yahudilerdir, alışveriş yapmayın’ yazılı poster asılıyor. İzmir sinagoguna saldırı kentteki tek sinagogu kapatılma noktasına getirdi.” Türk yetkililerin İsrail’e ağır suçlamalarının Yahudi düşmanlığını artırdığı kaydedilen mektupta, AKP ağır dille eleştirildi: “Hükümetinizin Gazze politikası ve son dönemdeki çok sert ifadelerinizle hemfikir değiliz. Çatışmanın sorumluluğunun Hamas’ta olduğu ve İsrail’in kendini savunma hakkını korumaya mecbur bulunduğuna inanıyoruz. Yine de bu tip fikir ayrılıklarının ne Türkiye’de ne de başka yerde anti-Semitizm üzerinden yansıtılması haklı kılınamaz.”
“Türkiye’deki Yahudi dostlarımız, kendilerini kuşatılmış ve tehdit altında hissediyor. Türk yetkililerinin alevlendirici biçimde İsrail’i kınamalarıyla, Yahudi karşıtlığı arasındaki bağlantı açıkça algılanıyor” vurgusu yer alan mektupta, Erdoğan’a kaygıların iletildiği aktarıldı. İzmir Musevi Cemaati’nin Başkanı Jak Kaya ise yaklaşık iki hafta önce İzmir’deki sinagogun duvarlarına İsrail aleyhine yazılar yazıldığını, fiziki bir saldırının söz konusu olmadığını söyledi. (ntv, dha)