'İsrail'i tehdit etmiyoruz'

İranlı baş nükleer müzakereci Ali Laricani Münih Güvenlik Konferansı'nda uluslararası toplumun nükleer konulardaki soru işaretlerini yatıştırmaya çalıştı.

MÜNİH - İranlı baş nükleer müzakereci Ali Laricani Münih Güvenlik Konferansı'nda uluslararası toplumun nükleer konulardaki soru işaretlerini yatıştırmaya çalıştı. Nükleer programın İsral'e tehdit olmadığını, müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduklarını belirten Laricani, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'ye yönelik eleştirilerini tekrarladı.
"Nükleer çalışmalarımız İsrail'e tehdit değil. Kimseye saldırma niyetimiz yok" vurgusu yapan Laricani'nin Almanya'da Yahudi soykırımının inkârının suç olmasına karşın, "Ne Holocaust'tan yana ne de karşı konuşuyorum. Daha
önemli meseleler var" demesi dikkat çekti. Laricani, uluslararası toplumu ikna için, uranyum zenginleştirmeyi reaktörde kullanmak için gereken yüzde 5 oranında tutan sentrifüj kullanabileceklerini söyledi. Yüzde 95 zenginleştirilmiş uranyum ise nükleer savaş başlığında kullanılıyor.
'ABD kısırdöngü yarattı'
Laricani, Rus liderin ABD'ye çıkışmasını da yankılayan ifadeler kullandı: "ABD'nin inkâr, tecrit, yaptırım, maceracılık politikaları sadece istikrarsızlığa yarıyor.
Irak'ta işgal nedeniyle teröristler varlıklarını haklı gösteriyor, bunun üzerine Amerikalılar daha fazla asker göndereceklerini açıklıyor. Bu kısırdöngüyü nasıl kıracağız, bilmiyorum." (Dış Haberler)