İsrail'in ateşkes şartı: Tünele bekçilik edin

İsrail'in ateşkes şartı: Tünele bekçilik edin
İsrail'in ateşkes şartı: Tünele bekçilik edin

Dünyada İsrail?e tepkiler artarken, Arap dünyasında çoluk çocuk oyuncak silahla dolaşır oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye Gazze'ye gözlem misyonu önermişken, İsrail, Hamas'ın 'tünellerine bekçilik edecek' mekanizma peşinde. Konuyu Davutoğlu Sarkozy ve Esad'la, Erdoğan da Mübarek ve Merkel'le görüştü

ŞAM/ANKARA - Türkiye İsrail’in Gazze saldırılarının durması için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırırken, İsrail ateşkes için Hamas’ın silahlanmasını önleyecek Türkiye’nin de gözcü olarak yer alabileceği uluslararası mekanizma kurulması şartını koydu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, arabuluculuğa soyunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ricası üzerine Şam’a yolladığı başdanışmanı Ahmed Davutoğlu, Fransız liderin Suriye Devlet Başkanı Beşşad Esad’la görüşmesine ortak olurken, masada İsrail’in önerileri vardı. 

Sarko Davutoğlu’nu istedi
Sarkozy, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le temasını Türkiye ve Suriye ile paylaşırken İsrail’in önerisinin ayrıntılarını Olmert’in sözcüsü Mark Regev açıkladı. Regev, Hamas’ın Mısır sınırındaki tünelleri kullanarak yeniden silahlanmasını önleyici koşulları içermeyen bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini belirtip, “Hiçbir şart altında Hamas’ın füzelerinin menzilini 60 km’ye çıkarmasını sağlayacak yeni sükûnete razı olmayacağız” dedi. İsrailli yetkililer de Türkiye’nin gündeme getirdiği ateşkesi izleyecek gözlem misyonu yerine Hamas’ın tünelleden silah geçirmesini önleyecek uluslararası misyon istediklerini belirtti. Ortadoğu Dörtlüsü’nün özel elçisi eski Britanya Başbakanı Tony Blair de bunun ateşkesin tek yolu olduğunu kaydetti.
Şam’da Sarkozy’ye eşlik edip ardından Esad’la baş başa görüşen Davutoğlu’nun da hem Hamas’in siyasi lideri Halid Meşal’le ateşkes koşullarını görüştüğü hem de Arap Birliği’nin olağanüstü toplanmasını sağlamaya çalıştığı belirtildi. Erdoğan da boş durmayıp Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 45 dakika telefonda görüştü. Erdoğan, Merkel’e bir an önce ateşkes için Batılı ülkelerin İsrail’e baskı yapmalarını istediği görüşmede yine gündem sınırdan kaçırıldığı öne sürülen silahlardı. Acil ateşkese vurgu yapan Merkel’in de bunun için İsrail’in Mısır sınırındaki tünellerden silah kaçırılmasına son verecek uluslararası gözetim mekanizması şartını aktardığı belirtildi. Erdoğan ise Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşmesini aktarıp, Mübarek’in bu tünellerden 110 tanesinin İsrail bombardımanında çöktüğü ve sınırdan silah girişi olmadığı, girişin denizden olduğunu kendisine aktardığını söyledi. Başbakan, Mısır’ın gözetim mekanizmasını istemese bile müzakereye açık olduğunu ekledi. Sınırdan kaçak girdiği iddia edilen silahların araştırılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, Mısır’ın kontrole taraftar olduğunu, denizin de uydu ile zaten gözetlendiğini anımsattı. Merkel’in de bu gözlem gücünde Türkiye’nin de yer almasını istediği belirtildi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili’yi özel temsilcisi olarak Türkiye’ye gönderiyor. 

Ahmedinecad’dan mesaj
Celili’nin “Ateşkes için Ankara’nın içinde olduğu her girişime hazırız” mesajını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletmesi bekleniyor. Gazze çatışmalarının ardından Ahmedinecad’la telefonda görüşen Gül, Türkiye’nin diplomatik çabalarına destek istemiş, İran lideri de “Bölgede çatışma istemiyoruz” demişti. (Dış Haberler)