İsrail'in kimseyi takmadığının resmi

İsrail'in kimseyi takmadığının resmi
İsrail'in kimseyi takmadığının resmi

İsrail Gilo dışında Doğu Kudüs?ün Arap mahallesi İsaviye?de de Filistin evlerini yıkıyor. FOTOĞRAF: AFP

Filistinlilerle yeni müzakere için Yahudi yerleşimlerinin durdurulması talebini geri çeviren İsrail, Doğu Kudüs'teki Gilo'ya 900 konut inşasına onay verince tepki çekti. ABD, Fransa, Rusya, Suudi Arabistan, eleştirdi. Hatta Obama, 'Çok tehlikeli' dedi. Ama İsrail tınmadı: 'Kudüs bizim, istediğimizi yaparız'

KUDÜS/WASHINGTON - Filistin Yönetimi’nin barış görüşmeleri için Yahudi yerleşimlerinin durması talebine omuz silkip Doğu Kudüs’ün Gilo semtinde 900 yeni konut inşasına onay veren İsrail, uluslararası toplumdan aldğı ağır eleştirilere zerre kadar aldırmıyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’ın pazartesi günü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun bir yardımcısına Gilo inşaatının durdurulmasını talep etmesine rağmen, önceki gün hükümete bağlı Kudüs Planlama Komisyonu onlarca yıldır süregiden inşaatlar sayesinde halihazırda 40 bin İsraillinin yaşadığı Gilo’da 900 yeni konut inşasına onay verdi. Bunun üzerine Obama yönetimi çok sert çıktı.

‘Karar bizi korkuttu’
Çin’de Fox News’a konuşan Obama, İsrail’in yeni yerleşim inşasının çok tehlikeli olduğundan söz etti: “Ortadoğu’da çok zor bir durum var. Daha önce defalarca söylediğimi tekrarlayacağım, İsrail’in güvenliği ABD’nin çıkarları açısından yaşamsal önemdedir. Onların güvenliğini garanti altına alacağız. Bence ilaveten yerleşim inşa etmek İsrail’in güvenliğine katkıda bulunmaz, komşularıyla barış yapmasını daha zorlaştırır. Sonuçları çok tehlikeli olabilecek şekilde Filistinlileri incitir.” Öncesinde Beyaz Saray Temsilcisi Robert Gibbs ‘kararın kendilerini korkuttuğunu’ belirterek “Tek taraflı olarak müzakerelerin içini boşaltacak ya da öyle bir izlenim yaratacak girişim ve eylemlerde bulunulmamalı. Barış görüşmelerini yeniden başlatmaya çalıştığımız bir dönemde böyle eylemler çabalırımızın başarıya ulaşmasını daha zorlaştırıyor” dedi. Gibbs, ABD’nin Doğu Kudüs’te süregiden Filistinlilerin evlerinin yıkılması ve tehliyelerine de karşı çıktığını dile getirdi.
İsrail’i ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner kararı esefle karşıladıklarını ve İsrail’in barış sürecini ilerletmek için hemen harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Rusya Dışişleri İsrail’in kararını kendilerini derinden kaygılandırdığını belirterek ‘barış süreci için kabul edilemez’ olduğunu duyurdu. Suudi Dışişleri de “Özellikle bu yerleşimin barış süreci önünde büyük engel oluşturduğunu hissediyoruz” açıklaması yaptı. Abbas’ın yardımcılarından Nebil Ebu Rudeyna “Barış süreci için son umutları da yok ediyor” uyarısını yaptı.
Ancak Kudüs’ü ‘ebedi başkenti’ kabul eden İsrail, Arapların yaşadığı Doğu Kudüs’teki Gilo’da Yahudi yerleşimi inşa ettiğini reddedip, buranın sadece Kudüs’ün semti olduğunu savunuyor. Nitekim İçişleri Bakanı Eli Yişai “Gilo yerleşimleri durdurmak Kudüs ile İsrail’in herhangi bir yerinde yerleşimleri durdurmak ile aynı şeydir. Kudüs’te inşaat duramaz ve Gilo da Kudüs’tedir” diye çıkıştı. Netanyahu’nun sözcüsü Marg Regev, Mitchell’ı reddettiklerini duyururken “Kudüs İsrail’in başkentidir ve öyle kalacaktır” dedi. İsrailli bir bakan yardımcısının ‘durdurma talebi’ sebebiyle ABD’yi ‘porselen dükkanındaki bir boğa’ya benzettiği de İsrail haber sitelerine yansıdı. (Dış Haberler)