İsrail'in kullandığı silahlar tartışılıyor

İsrail'in kullandığı silahlar tartışılıyor
İsrail'in kullandığı silahlar tartışılıyor

İsrail ordusu fosfor bombası kullanıldığını yalanladı ancak ne bombası kullandığını da açıklamadı.

GAZZE - İsrail’in en son 2006 yazındaki Lübnan saldırısında olduğu gibi Gazze’de de misket ve beyaz fosfor bombası kullandığı ileri sürülüyor. 365 kilometrekarede 1.5 milyon insanın yaşadığı Gazze Şeridi dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri. Ancak en gelişmiş füzeler yetmezmiş gibi Haaretz’in açık alanlara misket bombası atıldığını yazmasının ardından, dün de Britanya basını beyaz fosfor bombası kullanıldığını duyurdu.
Gazze göğünde oluşan medusa başından akan ışık yağmuru görüntüsü için bir İsrailli güvenlik uzmanı Times’a “Fantastik gözüküyor ve büyük bir sis oluşturup düşmanı körleştiriyor, askerlerimizin görülmeden ilerlemesini sağlıyor” dedi. Genelde beyaz fosfor bombası askerleri koruyacak yapay sis perdesi oluşturmak, geceleri göğü aydınlatmak, hedef işaretlemek ve bazı hallerde yangın bombası amaçlı kullanılıyor. İsrail, Gazze’de beyaz fosfora başvurduğunu yalanlarken, bu görüntüyü neyle yarattığı açıklamayıp “Uluslararası hukukun izin verdiği cephaneliği kullanıyoruz” demekle yetindi. 

‘Görüntüsü aydınlatıyor, düşünce yakıyor’
Beyaz fosfor, bir insanın üzerine yağdığında eti kemiğe dek yakıyor. Patladığında çıkan gaz kütlesi 150 metre çapında herkesi etkiliyor. 1980 tarihli Cenevre Sözleşmesi, beyaz fosforun sivil yerleşimlerde kullanılmasını yasaklıyor. Ama uluslararası hukukun getirdiği toptan yasak yok ve sis bombası olarak kullanılması meşru kabul ediliyor. 2004’te Irak’ın Felluce kentindeki direnişe karşı beyaz fosfor kullandığını kabul eden Pentagon, kimyasal silah suçlamasını reddetse de “Top atışıyla ulaşılamayan savaşçıları mevzilerinden çıkarmakta faydalı oluyor” açıklamasını getirmişti.
İsrail’in 2006’da Lübnan’a 4 milyon adet attığı misket bombalarını Gazze’de de kullandığına dair işaretler geliyor. Şifa hastanesi hemşirelerinden Ziyad Abdülcevad’ın “İsrail ne tür silahlar kullanıyor bilmiyorum. Çok sayıda amputasyon var” sözü, içinden 2 bine varan sayıda küçük bomba çıkan misketin yol açtığı el, kol, bacak gibi uzuv kopmalarını akla getiriyor. Gazze’deki hastenelerde çalışan Norveçli doktorlar da Press TV’ye, Filistinli yaralıların vücudunda zayıflatılmış uranyuma rastladıklarını aktardı. Zayıflatılmış uranyum top-tank mermisi ve füzeden nükleer silaha uzanan geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. (Dış Haberler)