İsrail'in tepkisi tehdide dönüştü

ABD Kongresi'nde 'Ermeni soykırımı' tasarısının engellenmesinde Yahudi lobisine iş düşerken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Filistin Başbakanı İsmail Haniye'ye nezaketen yaptığı davete İsrail'in tepkisi tehditkâr bir üslup aldı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Kongresi'nde 'Ermeni soykırımı' tasarısının engellenmesinde Yahudi lobisine iş düşerken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Filistin Başbakanı İsmail Haniye'ye nezaketen yaptığı davete İsrail'in tepkisi tehditkâr bir üslup aldı. Erdoğan'ın, Arap zirvesinde Filistin lideri Mahmud Abbas'a Filistin heyetini ağırlamaya hazır olduklarını söylemesi üzerine önce Dışişleri açıklaması isteyen İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi, dün Hamas'la kurulacak 'küçük bir temasın ikili ilişkileri bitireceğini' söyledi. Davetin 'diplomatik nezaketle yapıldığı' açıklamasından tatmin olmayan Avivi, şunları söyledi:

  • Ankara'ya davetin ayrıntısını sorarken Haniye nisanda Türkiye'ye geleceklerini söyledi. Ankara'dan işaret alıp mı söylüyor, bilmiyoruz.
  • Haniye, bir sabah gözümüzü açtığımızda Ankara'da olursa gerçekten felaket olur. Hamas, Ankara'yı diyaloğa zorlamak gibi bir oyunun içindeyse Ankara da 'Teröristlerle görüşmüyoruz' diyerek onları zorlamalı.
  • Erdoğan ile heyeti 'nezaketen' diye iddia ettikleri davetle bizi çok üzdü. Biz, Türkiye'nin terörle savaşına destek vermek isterken, Hamas'la konuşmaları bile çok yanlıştı.
  • İsrail, Haniye'nin gelmeyeceği konusunda Ankara'dan açık garanti beklemiyor, ama ilişkilerin geleceği açısından samimi açıklama istiyor.
    Ankara'ya göre Haniye gelemez
    Buna koşut olarak diplomatik kaynaklar, Haniye'nin nisanda Türkiye'ye geleceği açıklamasının kendilerini de 'şoke' ettiğini belirtip şunları söyledi: "Ortada ne açık davet var, ne de davetin kabulü. Haniye'nin Ankara'ya gelemeyeceğini açıkça söyleyebiliriz. Yanlış anlama var, İsrail'in daha fazla büyütmeyeceğine inanıyoruz."