İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Peres

İsrail siyasetinde bitpazarına nur yağdı. 2000'de 15 yıllık Lübnan işgalini bitiren eski Başbakan Ehud Barak'ın hükümet ortağı İşçi Partisi'nin yeni lideri seçilmesinin ardından, 1993'te FKÖ'yle Oslo anlaşmalarını...

KUDÜS - İsrail siyasetinde bitpazarına nur yağdı. 2000'de 15 yıllık Lübnan işgalini bitiren eski Başbakan Ehud Barak'ın hükümet ortağı İşçi Partisi'nin yeni lideri seçilmesinin ardından, 1993'te FKÖ'yle Oslo anlaşmalarını imzalayan ve Nobel Barış Ödülü alan eski İşçi Partili başbakan Şimon Peres de yeni cumhurbaşkanı seçildi.
Ülkenin en deneyimli siyasetçisi olarak gösterilen 83 yaşındaki Peres, bu kez koalisyon hükümetinin büyük ortağı Kadima Partisi'nin adayı olarak katıldığı seçimde ilk turda 58 oy aldı. Rakipleri ana muhalefetteki sağcı Likud Partisi'nin adayı Reuven Rivlin'e 37, İşçi Partisi adayı Colette Avital'e ise 21 oy çıktı. Diğer iki aday seçimden çekilince, ikinci turda Peres 86 oy alıp cumhurbaşkanlığına seçildi. Yaklaşık 60 yıldır siyasetin içinde olan Peres, yedi yıl önce de cumhurbaşkanlığına aday olmuş ancak sağcı Moşe Katsav cumhurbaşkanı seçilmişti.
Kadınlara düşkünlük Katzav'ı bitirdi
Katsav, beraber çalıştığı bazı kadınlar tarafından tecavüz ve cinsel tacizle suçlanınca yıl başında idari izne ayrılmıştı. Yedi yıllığına cumhurbaşkanı seçilen Peres, 15 Temmuz'da görevi devralacak. (afp, bbc)