İsrail'le ilişkilerde kırmızı çizgi Gazze

İsrail'le ilişkilerde kırmızı çizgi Gazze
İsrail'le ilişkilerde kırmızı çizgi Gazze

Davutoğul, ?Bakanlık televizyon danışmanı değil? dedi. FOTOĞRAF: AA

'Anadolu Kartalı' tatbikatından İsrail'i dışlayan Türkiye normalleşme için Gazze şartı koşuyor. Davutoğlu, 'Gazze'de insani trajedi sürerken bizim askeri bir görünüm vermemizi kimse bekleyemez' dedi. 'Ayrılık' dizisine danışmanlık yaptıklarını ise reddetti

ANKARA - Gazze’deki vahim insani durumun biteviye devamından ötürü ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatından İsrail’i dışlayan Türkiye, Tel Aviv’e önemli uyarılarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Türkiye’nin Ortadoğ’da barış istikametinde her adımı destekleyeceğini, barışı riske atacak adımlar karşısında ise tutumunu net olarak ortaya koyacağının altını çizip, “Gazze’deki insani trajedi bu şekilde sürerken, bizim askeri bir görüntü vermemizi kimse bekleyemez” dedi. Davutoğlu, TRT’de yayımlanan ‘Ayrılık’ dizisine bakanlığının danışmanlık yaptığı iddiasını reddedip, “Dışişleri Bakanlığı TV dizilerinin danışma mercii değil” çıkışı yaptı.
Dışişleri Bakanı, dün Bosna-Hersek’e hareketi öncesi İsrail’le askeri ilişkiler ve ‘Ayrılık’ adlı dizinin yarattığı gerilimle dair soruları yanıtladı. İsrail ile art arda yaşanan sorunlara atıf yapılınca ‘herhangi bir ilişkiye konjonktürel olarak o günlerin perspektifinden bakılmaması gerektiğini’ söyleyen Davutoğlu, geçen yıl tam da bu dönemde Türkiye’nin Suriye ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerde güvenilir bir arabuluculuk yürüttüğünü anımsatıp şöyle dedi: “O günkü politikalarımız ne kadar doğru ve ilkeliyse, İsrail’in politikalarını tenkit ettiğimiz dönemler de ilkeli politikalardır.” Gazze saldırılarının barış çabalarına büyük darbe vurduğunu anımsatırken, “İlişkilere bugünkü basına yansıyan kriz alametlerini esas alarak bakmak doğru değil” diyen Dışleri bakanı, “Barış istikametine tekrar dönüldüğünde bu güven ilişkisi aynı ölçüde kurulur ve Türkiye kaldığı yerden görüşmeleri sürdürür” dedi. Ancak bunun işaretlerinin Türkiye tarafından ve bölgede hissedilebilir olması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti: Ama bu kadar hassas bir dönemden geçerken Türkiye’nin askeri bir görüntü içinde -salt askeri amaçlı olarak; çünkü daha önce arama kurtarma alanında bazı ortak çalışmalar yapıldı- bölgede barış çabaları yokken, istediğimiz ölçüde ivme kazanmamışken, Türkiye askeri görüntülü şeyler içinde olmamaya özen gösterir. Gazze’deki insani trajedi böyle sürerken bizim askeri görüntü vermemizi kimse bekleyemez. Gazze’deki trajedi duracak, barış çabaları hem Filistin, hem Suriye-İsrail ayağında hayata geçirilecek ve en önemlisi barış psikolojisi bölgeye hâkim olacak. İstediğimiz bu.” 

‘Olmamış kabul edemeyiz’
İsrail’in Gazze saldırılarının yıllardır sürmesine karşın Türkiye’nin son bir yıldır ses çıkardığı anımsatılınca, Gazze gibi nüfus yoğunluğu çok fazla bir yere ilk kez böyle kapsamlı bir saldırı olduğunu ve kadın çocuk sivil büyük kayıplar yaşandığını anımsatarak yanıt veren Dışişleri bakanı, “Bunları olmamış kabul edemeyiz” deyip şöyle devam etti: “Emek verip inşa ettiğimiz bir barış çabası tek hamleyle berhava edildi. Buna hangi ülke olsa kayıtsız kalmaz. Yani bunu bir kriz sebebi görmemek lazım. Bu bizim bölge halklarına karşı borcumuzdur. Aynı durum bir Yahudi topluluğu için, İsrail için söz konusu olursa askeri bir saldırı tek bir şehre yönelik olursa ona da tepki veririz. Bölgemizde savaş, askeri gerginlik istemiyoruz.”
Irak’la önceki gün imzalanan 48 belgeye atıf yapıp bu aşamaya sadece iki yılda gelindiğini vurgulayan Davutoğlu, bu ülkeden terör saldırıları olduğunda bazı senaryolar ortaya atıldığını belirterek, “Türkiye’nin askeri gücü yok muydu çok kapsamlı operasyonlar için? Yapmadık, yapmayacağız. Kimse bunu da bir kıyas olarak Türkiye’nin önüne koymamalı” diye çıkıştı. Davutoğlu ‘Ayrılık’ dizisiyle ilgili de “Belli konular geldiğinde TRT özerk kurum olarak görülüyor, belli konular geldiğinde devletin yayın organı. Bu doğru değil. TRT özerk bir kurumdur, bu diziyi yapanlar da özel şirkettir” değerlendirmesi yaptı. Dizinin senaristinin Dışişleri Bakanlığı’ndan danışmanlık alındığı iddiaları anımsatılınca, yapımcının verdiği bilgilerden İsrailli yetkililerle temas kurulup izin alındığını anladıklarını söyleyen Davutoğlu konuyu araştırttığını belirtip ekledi: “Dışişleri Bakanlığı TV dizilerine danışma mercii değildir.”
İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy’yle görüşmeme nedeni sorulunca “Kimseye kapımız kapalı değil” diyen Davutoğlu, bakan olarak şahsi görüşmenin ise ayrı olduğunu belirtip, “Bu yoğunluk içinde her şeyle ilgilenmek zorundayım. TV dizileri dışında, Bosna Hersek’ten Irak’a, Kafkaslara kadar Türkiye’nin gündemi yoğundur. Bu tarz şeylere ayıracak vaktimizin sınırı var.” 

Gül: Bu tip şeyler olur
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsraille gerilen ilişkiler konusunda, Türkiye’nin, Ortadoğu’da İsrail ve diğer ülkelerle iyi ilişki içinde olduğunun altını çizerek, Eminim ki bu konuları hükümet en dikkatli bir şekilde götürüyor, götürecektir. Zaman zaman bu tip şeyler olabilir ama bunlar ilişkilerin özüne zarar vermez” dedi. (Radikal)