İsrailli uzman gözüyle İran

ABD ile İsrail'in İran'a saldırmamasına yönelik yapılan çağrılara İsrailli uzmanlar da katıldı. Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi'nden Ephraim Kam başkanlığında bir grup araştırmacı, yarın yayımlayacakları raporda...

KUDÜS - ABD ile İsrail'in İran'a saldırmamasına yönelik yapılan çağrılara İsrailli uzmanlar da katıldı. Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi'nden Ephraim Kam başkanlığında bir grup araştırmacı, yarın yayımlayacakları raporda, 'İran'ın nükleer silaha sahip olsa bile bunu İsrail'i yok etmek için kullanmayacağı' savunuluyor. İran'ın nükleer programına dair raporlarını yarın Tel Aviv'deki konferansa sunmaya hazırlanan uzmanlar, İran'ın İsrail gibi 'nükleer belirsizlik politikası' güttüğü ve 'İsrail'e saldırmak yerine mantıklı davranacağı' görüşünü dile getiriyor:
'Nükleer belirsiz İran'
"İran, nükleer programını düzenlerken, şu üç seçenekten birinde karar vermek zorunda: Nükleer silah elde etme eşiğinde kalmak, nükleer belirsizlik politikası benimsemek veya nükleer silah üretmek. İran en azından ilk etapta, ikinci seçeneği tercih edecektir. İran, eylemlerinin bedel ve risklerini mantıklı olarak değerlendirip ideolojik-dini saiklerle hareket etmeyecektir. İran, savunma amaçlı, bölgesel hegemonya sağlama ve
içeride rejimi güçlendirme stratejik hedefleri için nükleer silah istemektedir. İran'ın gelecekte sadece büyük tehlikelere karşı nihai koz olarak kullanmak amacıyla nükleer silahları elinde tutmayı seçeceğini varsaymak mantıklıdır. İsrail'in yok edilmesi ise bu tip silahların kullanılmasına değecek temel amaç olarak değerlendirilemez."
'İsrail için tehdit var'
Uzmanlar, yine de nükleer İran'ın İsrail için 'kaygı verici' olduğunu belirtip, "Bu durumda ilk kez düşman bir devletin İsrail'e öldürücü darbe indirebilecek teknik kapasitesi olacak. Bu bileşim, İsrail için varoluşssal bir tehdit barındırmaktadır' dedi. İran'ın terörist örgütlere nükleer silah transfer olasılığı 'minimal' olarak nitelenirken Tahran'a karşı askeri operasyon seçeneği için şu yorum yapıldı: "Bu, açık uçlu bir İran yanıtı dahil birçok risk barındıran çok sorunlu ve karmaşık bir operasyon olur. Bu aşamada siyasi şartlar da hazır değildir. Ama Tahran üzerinde baskı yaratma amacıyla operasyon hazırlıkları sürdürülmeli."
Geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, "İran için nükleer bombaya sahip olmak faydasız. Bombayı İsrail'e atarsa, atmosferde 200 metre gidemeden Tahran yerle bir edilir" demişti.
'Tahran'la görüşün'
Önceki gün üç emekli ABD'li komutanın İran'a saldırının 'felaket' olacağına dair açık mektubunun ardından dün de Britanya'da bir dizi örgüt, 'Konuşma Vakti' adlı raporla aynı uyarıyı tekrarladı. 17 örgütün imzaladığı raporda, kesinlikle diplomatik çözüm istenirken, Britanya Başbakan Tony Blair Bush yönetimine Tahran'la görüşmesi için baskı yapmaya çağrıldı. İmzacılar arasında yardım örgütü Oxfam, düşünce kuruluşu Dış Politika Merkezi, üç büyük sendika Unison, GMB ve Amicus ve Müslüman Konseyi ile Pax Christi gibi dini gruplar var.
İran'dan hodri meydan
İslam Devrimi'nin 28. yıldönümünü 'nükleer şölen'le kutlayan İran'da ise Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rıza Agazade, Batı'ya hodri meydan dedi: "Batılı diplomatlara nükleer tesislerimizi gezdirmeyi planlıyoruz. Amerikalılarla Avrupalılar kendi tesislerini diğer ülke temsilcilerine gezdirmeye hazır mı?" (Dış Haberler)