İsrailliler AB üyesi olmak istiyor

Alman Konrad Adenauer Vakfı'nın İsrail'de gerçekleştirdiği anket, İsraillerinin dörtte üç gibi büyük bir bölümünün AB üyesi olmak istediğini ortaya koydu.

KUDÜS - Alman Konrad Adenauer Vakfı'nın İsrail'de gerçekleştirdiği anket, İsraillerinin dörtte üç gibi büyük bir bölümünün AB üyesi olmak istediğini ortaya koydu. Ankete katılan İsraillilerin yüzde 11'i de 'AB vatandaşlığı verilmesi durumunda İsrail'i terk etmeye hazır olduğunu' söyledi.
Çoğunlukla genç İsrailliler, Avrupa'da ikamet etme arzusunu dile getirirken, İsrailli Arapların, ülkeyi terk etme konusunda daha az istekli olması dikkat çekti. Anket, Yahudilerin Holocoust döneminin etkilerinden sıyrıldıklarını da gösterdi. Zira İsraillilerin AB içinde Britanya'dan sonra en popüler ülkesi Almanya. İsrail halkının yüzde 67'si 'Almanya hakkında olumlu düşünüyor'. Anket, Başbakan Angela Merkel'in, bunda önemli rol oynadığını gösterdi. Katılımcıların yüzde 60'ı 'Merkel'in Almanya'nın ilk kadın başbakanı olarak iktidara gelişinin, ülkenin imajını olumlu etkilediği' görüşünü dile getirdi. Fransa ise Yahudilerin en çok ziyaret ettiği ama en az hoşlandıkları ülke. Katılımcıların yüzde 61'inin 'hoşlanmadığını' belirttiği Fransa, ankette 'en az popüler Avrupa ülkesi' çıkarken, sıralamada Türkiye'nin de gerisinde kaldı. (Independent)