İsrailliler Ay'da da arsa kapmak peşinde

'Tanrı vaadi' olduğunu söyledikleri kutsal toprakları Filistinlilerden vakti zamanında para, sonra da BM taksimini beğenmeyerek işgalle alan İsrailliler şimdi Ay'a göz dikti.

KUDÜS - 'Tanrı vaadi' olduğunu söyledikleri kutsal toprakları Filistinlilerden vakti zamanında para, sonra da BM taksimini beğenmeyerek işgalle alan İsrailliler şimdi Ay'a göz dikti. Jerusalem Post ve Yediot Ahranot gazeteleri, İsraillilerin peynir-ekmek gibi ayda arsa satın aldığını yazdı. İsrail'deki 'Ay emlakçısı' Crazyshop'un sözcüsü Tom Wegner'a göre satışların başladığı 2000'den beri 10 bin İsrailli Ay'da mülk sahibi oldu. Bunlardan 1000'i, NASA'nın 5 Aralık'taki Ay'da üs inşası kararı sonrası arsa aldı. Dünyada satılan 40 milyon kilometrekarenin yüzde 10'u İsraillilerin eline geçti. Arsaların hektarı 120 dolardan satılıyor. Wegner, bu ilgiye "Bazı İsrailliler, Ay'da arsa almanın torunları için iyi yatırım ve orijinal bir hediye olduğunu düşünüyor" izahatı getirirken, Crazyshop'un CEO'su Daniel Yaron, şöyle diyor: "NASA'nın 2020'de güçlendirilmiş uluslararası üs kurma kararından sonra insanlar mülklerin birkaç yılda çok değerleneceğini düşünüyor. Şu anda bu arsayla yapılacak bir şey yok ama ileride olabilir. 70 yıl önce biri 'İsrail'de arsa satın al' deseydi 'Neden alalım ki' yanıtı verilirdi. Bu bir basiret meselesi."
Güneş Sistemi'ni mülkü yapan adam
Ay arsası fiyatlarının ABD'nin uzay programındaki ilerlemelere paralel olarak yıllar içinde fırlaması bekleniyor. Crazyshop satışları Amerikalı Dennis Hope adına gerçekleştiriliyor. Hope, başkasının üzerinde kayıtlı değilse ve itiraz eden yoksa bir gayrimenkulün kendi üzerine kaydedilebilebileceğini öngören uluslararası yasanın boşluğundan yararlanarak 1970'lerde dünya hariç tüm gezegenleri adına kaydettirmiş. Satıştan sonra mülk sahibine bir tapu ve arsanın fotoğrafla çekilmiş haritası veriliyor. BM Yıldızlar ve Gezegenlerarası Boşluk Anlaşması, devletleri uzayda arsa ticaretinden men ederken şahıslara yasak getirmiyor. (Dış Haberler)