İsrailliler canlı yayında Gazze'deki katliama tanık oldu

İsrailliler canlı yayında Gazze'deki katliama tanık oldu
İsrailliler canlı yayında Gazze'deki katliama tanık oldu

Eyş İsrail hastanesinde fenalık geçirse de medyaya konuştu(solda). Eyş?in ağır yaralı üç çocuğu ile kardeşi İsrail?e sevk edildi.

İsrailliler Gazze'deki katliamla yüz yüze geldi. İsrail kanallarına Gazze'de yaşananları aktaran Filistinli doktor Eyş, tam bağlanacakken evi vuruldu ve sekiz çocuğundan üçü öldü. Doktorun canlı yayında 'Aman Allah'ım! Kızlarımı öldürdüler' diye feryadına İsrailli izleyici tanık olurken, sunucu 'Devam edemeyeceğim' diyerek ağlamaya başladı

TEL AVİV - İsrailliler canlı yayında İsrail tanklarının Cebeliye’deki evini vurduğu Filistinli tanınmış doktor İzzeddin Ebu Eyş’in trajedisine tanık oldu. İsrail’in Tel Haşomer bölgesindeki Şeba Tıp Merkezi’nde çalışan, ama savaşın başından beri Gazze Şeridi’nden çıkmayıp İsrail medyasına sık sık İbranice demeçler veren doktor Eyş, bu kez kendi acı haberini bildirdi.
Eyş’in evi Kanal 10’a yapılacak son canlı yayın bağlantısından dakikalar önce İsrail ordusunun tank ateşine maruz kaldı. Eyş, Kanal 10’un sunucusu Şlomi Eldar’ı cepten arayarak canlı yayında şoke eden haberi şöyle aktardı:  “Aman Allah’ım, aman Allah’ım! Kızlarım öldürüldü, kızlarımı öldürdüler.” 

‘Şlomi, bunlara ne yaptılar’
Evinin bombalanmasıyla sekiz çocuğundan üçünü yitiren, üçü de ağır yaralanan doktor, “Şlomi, bunlara ne yaptılar” diye haykırdı. Ne söyleyeceğini bilemeyen Eldar sık sık “Senin için yapabileceğimiz tek şey ambulans yollamak. Yerini söyle” diyerek çaresizliğini dile getirdi. Doktor evin yerini aktarırken “Bunlara ne yaptılar” diye ağıt yakmayı sürdürünce, “Ben devam edemeyeceğim” diyerek kulaklığını çıkaran Eldar başını masaya koyup gözyaşı döktü, ardından kameraya dönüp yardım çağrısı yaptı. 

Yaralılar İsrail’e nakledildi
Erez geçişindeki İsrail Koordinasyon ve İrtibat Ofisi, Filistinli ambulansların getirdiği  Eyş, ağır yaralı üç çocuğu ve diğer yaralıları İsrail’deki hastanelere taşıdı. Eyş’in ağır yaralı kardeşinin iki çocuğu da öldü. Üç dakika 26 saniyelik röportajı dinleyen doktorlar, Eyş’in arkadaşları, insan hakları eylemcileri ve gazeteciler Şeba Tıp Merkezi’ne akın etti. Kayıt anında internetteki video paylaşım sitesi YouTube’a da düştü.

İsrail: Bize ateş açıldı
İsrail ordusu, saldırıyı, doktorun evinin bulunduğu binanın üzerinden İsrail askerlerine keskin nişancı atışı yapıldığı iddiasıyla gerekçelendirdi.
Şeba Tıp Merkezi Müdürü Prof. Ze’ev Rothstein, İsrail’in Dökme Kurşun operasyonu 27 Aralık’ta başlayınca Eyş’in kızlarının yanında olmak için Gazze’ye döndüğünü belirtip, “Gazze’de ve İsrail’de çocuklar için çabalayan doktorun trajedisini anlatmaya kelimeler yetmez. Keşke uyanıp bunun kötü bir rüya olduğunu söyleyebilsem” dedi. 

‘Barış neferleriydi’
Fenalık geçiren Eyş de, hastanede “İnsanlara yardımcı olmayı seven üç kızım vardı. Onlar barışın neferleriydi. İnşallah bu son olur” diye konuştu. Filistinli doktorun mesaji arkadaşı Dr. Liat Lerner-Geva, “Doktorun bu yaşadıklarından sonra nasıl ayakta durabileceğini bilemiyorum” diye kaygısını aktardı. İsrailli doktor, Eyş’in İsraillilerle Filistinlilerin birlikte yaşayabileceğine inanan bir kişi olduğunu, geçiş izni bulunmasına rağmen geçiş noktasında kendisine hep zorluk çıkarıldığını da anlattı. (LA Times, aa)