Issız Adam'ın 'harakirisi'

Issız Adam'ın 'harakirisi'
Issız Adam'ın 'harakirisi'

Dün Cumhurbaşkanı Papulyas?tan parlamentoyu feshini isteyen Karamanlis?in halefi olarak Dışişleri Bakanı Bakoyani gösteriliyor. FOTOĞRAFLAR: aFp, ap

Yunan Başbakanı Karamanlis, kaybedeceğini bile bile 4 Ekim'de erken seçime gitme kararı aldı. Seçim sonrası Bakoyani'ye liderlik yolu açılabilir. Rakip Pasok ise erken seçim kararına çok sevindi
Haber: YORGI KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 4 Ekim’de erken seçim ilan eden Başbakan Kostas Karamanlis’in iktidarını üçüncü dönem için de koruması mucize olacak. Zira gerek anketler gerekse geçen hazirandaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçları kazanmasına en ufak ihtimal tanımıyor. Gözlemciler, şu ortamda Karamanlis’in kararını ‘şimdiden yenilgiyi kabul etmek’, ‘kumar’ ve ‘harakiri’ olarak değerlendirdi.
Yunan liderin kararı lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi’ni (ND) bile şoke etti. ND’li bakan ve vekiller ilk kez ‘kazanmaktan’ söz etmeyip, ‘yenilgi için peşin hükümlü olmayın’ tarzı açıklamalar yaptı. Yakın çalışma arkadaşlarının aksi telkinlerine rağmen erken seçimde karar kılan Karamanlis, parti kulislerinde artık ‘Issız adam’ sayılıyor. Hatta seçim sonrası lider kalıp kalmayacağı tartışılıyor. Halefi ise şimdiden belli: Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani. 

Neden beklemedi?
Karamanlis dün Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas’ı ziyaret edip seçim için parlamentoyu feshetmesini isterken, Karamanlis hanedanlığının, Papandreu hanedanlığına karşı ilk yenilgisini alacağı konuşuluyor. Papulyas’ın görevi şubat sonu bitiyor. Karamanlis bir süre önce, 1980’lerde Pasok hükümetlerinde dışişleri bakanlığı yapmış Papulyas’ı tekrar destekleyeceğini açıklamış ana muhalefetteki sosyalist Pasok ise erken seçim için bile Papulyas’a destek vermemişti. Dolayısıyla martta erken seçim kaçınılmazdı. Karamanlis altı ay beklemek yerine derhal seçimi tercih etti.
Karamanlis, 2007 Eylül’ünde yüzde 5 oranında farkla seçimleri kazandı. Ancak, iki yıllık iktidarında peş peşe ekonomi ve seks skandalları, Mora Yarımadası ve Atina’nın kuzeydoğusunu kül eden yangınlarda devletin aczi, geçen aralıkta bir polisin bir öğrenciyi öldürmesi ile başlayan ve Atina’nın yağmalandığı şiddet olayları ve kötü ekonomik gidişat sonucu popülerliğini yitirdi. Ve marta kadar beklerse popülerliğinin daha da düşeceğini sezdi. Ayrıca, 300 üyeli parlamentoda 151 sandalye gibi hassas bir çoğunluğua sahip olduğu sırada, en az 15 vekilin önümüzdeki altı ay içinde istifa ihtimalini göz önünde tuttu.
Anketlerde yüzde 6’yla önde görünse de Pasok’un tek başına iktidara gelemeyeceği öngörüsünü de hesaba kattı. Anketlere göre, Pasok’un gücü yüzde 40’dan az ve ancak 146-147 vekil çıkarabilecek. Ekimde Pasok tek başına iktidara gelemez ve koalisyon kuramazsa Karamanlis, yeni seçim sistemi ile gidilecek ikinci seçimden medet umuyor. 

‘Bakanlar için yeni kostüm’
Ekim’de tek partili iktidar olup olmayacağını Sol Koalisyon, Komünist Partisi, aşırı sağcı LAOS ve Avrupa seçimlerinde büyük sürpriz yapan Yeşillerin alacağı oylar belirleyecek. Ancak Pasok umutlu. Pasok lideri Yorgos Papandreu’nun başbakanlığına kesin gözüyle bakılırken, parti kulislerde şimdiden ‘bakanlar için terzilere yeni kostümler sipariş edilsin’ tarzı espriler yapılıyor.
Karamanlis’in bir başka dezavantajı medyanın Pasok yanlısı olması. Nitekim dün Yunan gazetelerinin çoğunluğu erken seçim haberini ‘Batış ve kaçış’, ‘Başarısız oldum ama yine bana oy verin’, gibi manşetlerle duyururken, ND’nin ‘amiral gemisi’ Elefteros Tipos gazetesi birkaç ay önce kapanmıştı.