'İstanbul'a uçuş' Dora'yı zatürre etti

'İstanbul'a uçuş' Dora'yı zatürre etti
'İstanbul'a uçuş' Dora'yı zatürre etti

Yunan bakan hastanelik oldu.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da 4 Ekim’deki erken seçim sürecine hükümetin İstanbul-Atina seferlerinde özel bir şirketi kayırdığına dair tartışmalar damgasını vururken, suçlamaların hedefindeki Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani yoğun tempo yüzünden zatürre oldu.
Dün solunum zorluğu çekmesi üzerine  hastaneye kaldırılan Bakoyani, zatürre tanısıyla tedavi altına alındı. Soğuk algınlığına rağmen seçim gezilerini sürdüren Bakoyani, en az dört gün hastanede kalacak.
Yunan seçim kavgasında Türkiye bu kez dolaylı olarak odakta. Dışişleri’nin İstanbul-Atina hattında yeni seferler konulmasını öngören bir anlaşmayı haziranda Sivil Havacılık İdaresi ile sessiz sedasız imzalayıp Aegean Air şirketine ayrıcalık tanıdığı iddiası, anamuhalefetteki Sosyalist PASOK ile iktidardaki sağcı Yeni Demokrasi partileri arasında düelloya yol açtı. Özelleştirilen Olimpik Havayolları’nı 107 milyon avroya satın alan ve Yunanistan’ın en büyük şirketlerinden MİG Holding’in başkanı olan Andreas Vgenopulos, rakibi ‘Aegean Air’e İstanbul-Atina seferlerinde Yunan hükümeti tarafından iltimas geçildiği iddiasında.

PASOK: Dışişleri Bakanı sahtekâr
İstanbul-Atina hattına THY ve Olimpik’ten başka şirketlere de sefer koyma imkanı sağlayan anlaşmayla ilgili resmi açıklama yapılmadığını söyleyen Vgenopulos, Ulaştırma Bakanlığı’nın bile bihaberken, İstanbul-Atina hattında sefere başlayan Aegean’ın sözkonusu mutabakattan haberdar olmasının şüphe yarattığını söyledi. Vgenopulos, “Aegean şirketinden birileri tesadüfen Dışişleri Bakanlığı’nın bir ofisinin kapısından geçerken duymuş olmalı” diye kinaye yaptı. PASOK’un ulaştırma sorumlusu Nikos  Sifunakis, “Dışişleri Bakanı’nın haklı rekabeti yerle bir eden sahtekarlığı sözkonusu” diye çıkıştı.