İstanbul'da kaybolan İranlı muamma

Şam'dan İstanbul'a gelip dört yıldızlı bir otele yerleştikten sonra ortadan kaybolan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı ve Devrim Muhafızları Komutanı Ali Rıza Asgeri'yi CIA ve...

TAHRAN - Şam'dan İstanbul'a gelip dört yıldızlı bir otele yerleştikten sonra ortadan kaybolan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı ve Devrim Muhafızları Komutanı Ali Rıza Asgeri'yi CIA ve Mossad'ın kaçırdığı ya da kendisini kaçırttığına dair iddialar ortalığa saçıldı.
Tahran, Türkiye'ye bir araştırma ekibi gönderirken, İran Emniyet Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem, dün Batılı istihbarat servislerini suçladı. Mugaddem, 63 yaşındaki Asgeri'nin bulunması için Türk polisiyle çalıştıklarını belirterek, "Savunma Bakan Yardımcılığı geçmişi yüzünden Asgeri'nin bazı Batılı ülkelerin istihbarat servislerince kaçırıldığını düşünüyoruz" dedi. Mugaddem, "Kendisi Şam'a ve ardından Türkiye'ye özel bir ziyaret yapıyordu. Otelde üç gün kaldıktan sonra kayboldu. Türk polisinin soruşturması Türkiye'den ayrılmadığını ve hiçbir hastanede olmadığını gösteriyor" bilgisi verdi. İki yabancının 6 Şubat'ta Asgeri için üç gün için yer ayırttığı, kendisinin de ertesi gün geldikten sonra kaybolduğu söyleniyor.
ABD'ye sığınmış olabilir
İsrail medyası ise komplo teorileriyle kaynıyor. Haaretz'e göre, Mossad ya da CIA ya Asgeri'yi kaçırdı veya kaçmasına yardım etti. Gazete, Şark-ul-Evsad'a dayanarak, Asgeri'nin ABD'ye sığındığını iddia etti. İran uzmanı İsrailli yorumcu Menaşe Amir, Asgeri'nin ailesini de kaçırdığını öne sürüp, "Bilgilerimize göre, eşi ve çocukları kendisi ortadan kaybolmadan İran'dan ayrıldı. Büyük olasılıkla kaçmaya karar verdi" dedi. Eski Mossad ajanı ve Maariv muhabiri Gad Şimron, Asgeri'nin İran'ın nükleer programı hakkında hassas bilgilere sahip olduğunu belirtip, casusların adam kaldırdığı Soğuk Savaş günlerine dönüldüğü yorumu yaptı. Jane's Defence Weekly'nin İsrailli analizcisi Alon Ben-David ise, "Nükleer bilgilere sahip biri risklerine rağmen Mossad ve CIA için değerli bir rehine olabilir" diye konuştu. ABC News'e konuşan bir analist de, Asgeri'nin ailesiyle Avrupa'da olduğunu ve ABD ile işbirliği yaptığını, İran'ın da Arap ve Avrupa ülkelerindeki 10 Devrim Muhafızı'nı Asgeri'nin ifşa edilebileceği endişesiyle geri çağırdığını öne sürdü.
'Ron Arad işine karıştı'
İsrail basını, Asgeri'nin İsrailli pilot Ron Arad'ın 1986'da Lübnan'da rehin alınması operasyonunu yöneten kişi olduğunu da iddia ediyor. Buna göre Asgeri, Devrim Muhafızları'nda İsrail'e karşı savaşan Hizbullah ve diğer örgütlerle irtibat halindeki komutandı. Asgeri, düşürülen Phantom uçağından fırladıktan sonra Şii Emel örgütünün eline geçen ve Hizbullah aracılığıyla Devrim Muhafızları'na teslim edilen Arad'ın yerini bilebilir. Telegraph da İsrail'in Asgeri'den Arad hakkında bilgi almayı umduğunu yazdı. Arad'la ilgili pazarlıklar, 1996'da İsrail Lübnan'ın güneyini bombalayınca kesilmişti.
İsrail ise misillemeye karşı tüm diplomatik misyonlarında önlemleri artırdı. (Dış Haberler)