İstanbul'dan hür ve mesut Mukteda Sadr geçti

İstanbul'dan hür ve mesut Mukteda Sadr geçti
İstanbul'dan hür ve mesut Mukteda Sadr geçti

Ramada Otel?de Şiilerin toplantısına katılan Sadr, ABD başkanlarının kaldığı Conrad Oteli?nde konakladı. Sözcüsü, ?Amerikalıların burada kaldığını bilmiyorduk? dedi. FOTOĞRAF: AP

İSTANBUL - İki yıldır ilk kez Türkiye’de kamuoyunun karşısına çıkan Irak’ın isyancı Şii lideri Mukteda Sadr, Ankara’da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanmasının ardından İstanbul’a geçti. Dün Ramada Otel’de 70 Iraklı Şii’nin katıldığı toplantı sonrası, koordinatör Haşim Meyali  ‘Irak milletine nasıl daha iyi hizmet edeceklerine dair fikirlerini paylaştıklarını’ söyledi.
Basın toplantısında Sadr’ın sözcüsü Şeyh Salah Ubeydi, artık siyasi bir güç olarak mı varolacakları sorusu üzerine,amaçlarının Irak’a hizmet etmek olduğunu vurguladı. ABD’ye direnişin Şii cephesinde sembolü olmuş Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu’nun 2008’de silah bıraktığını hatırlatan Ubeydi, “Irak askerine silah doğrultulmayacak. Ama direniş sürecek. Topraklarımızı işgal eden güçlere karşı ekonomik, siyasi ve kültürel direniş var. Ama bu silahla olmayacak. Gelecekteki durum Sadr’ın kararına bağlı” dedi.
ABD’nin İran’da saklandığını söylediği Sadr’ın saklandığı yer dün de çözülemedi.  Genç Şii liderin üst düzey yardımcılarından Haydar Turfi AFP’ye Sadr’ın iki yıldır İran’da bulunduğunu fısıldarken, Ubeydi “Irak’ta da, İran’da da olabilir” diyerek yeri gizlediklerini söyledi. Bir gazetecinin “ABD ve Irak’ta ölüm emri çıkarılmış Şii lider Türkiye’de nasıl rahat dolaşabiliyor” iddiası üzerine Ubeydi, “Türkiye eski ve iyi dostumuz. Buna güvenerek hiçbir şeyden çekinmeden rahatça dolaşıyoruz” dedi. Türkiye’de temsilcilik açmayı dışlamadı, ama resmi talepte bulunmadıklarını belirtti. (aa, afp)