İstifalarla ecel teri döken Brown'dan hamle

İstifalarla ecel teri döken Brown'dan hamle
İstifalarla ecel teri döken Brown'dan hamle

(Soldan sağa) Smith, Blears, Purnell ve Hutten?ın gitmesi Brown?a istifa baskısını artırdı. FOTOĞRAFLAR: afp

Britanya'da ödenek skandalı ve seçim hezimeti, hükümeti çatırdattı. İstifa kervanına Çalışma Bakanı Purnell, Savunma Bakanı Hutton ve Ulaştırmaa Bakanı Hoon eklenirken Brown, ayakta kalabilmek için kabine değişikliğine gitti

LONDRA - Britanya’da iki yıl önce Tony Blair’den başbakanlık koltuğunu devraldığından beri rahat yüzü göremeyen Gordon Brown, ödenek skandalları ve bakanların ardı ardına istifa etmesiyle sarsılan hükümetini ayakta tutabilmek için dün kabine değişikliğiyle trajik bir hamle yaptı.
Önceki gün, iki düşük profilli dört bakanın ardından partinin olası müstakbel liderlerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı James Purnell’in aniden istifa edip başbakanı görevi bırakmaya çağırmasıyla Brown ağır darbe aldı. Partinin yükselen yıldızı 39 yaşındaki Purnell’in istifası Avrupa Parlamentosu seçimleri ve yerel seçimlerinin kısmi sonuçlarının İşçi Partisi’nin tepe taklak gittiğini göstermesinin hemen ardından geldi.
Liderlik için yarışmadığını ama parti içinde bir liderlik tartışması başlatmak istediğini belirten Purnell, Brown’a “Liderliğinizin sürmesi Muhafazakarlar’ın zafer şansını azaltmayacak aksine arttıracaktır” diye seslenirken Guardian gazetesi ‘Düpedüz suikastçı’ manşetiyle istifanın öldürücü yanına dikkat çekti. İstifayı hayal kırıklığı ve öfkeyle karşılayan Brown, dün Savunma Bakanı John Hutton’un hem kabine hem milletvekilliğinden ayrılma kararıyla bir kroşe daha yedi. ‘Blairci’lerin başında gelen Hutton, hükümetten ailevi nedenlerle çekildiğini belirtti. Ardından Ulaştıma Bakanı Geoff Hoon revizyonun hemen öncesinde istifa ettiğini açıkladı.

Miliband ve Straw kaldı
Ödenek skandal patlak verir verince bu gidişattan sorumlu tutulan Avam Kamarası Başkanı Michael Martin istifa etmiş, onu Topluluklar Bakanı Hazel Blears, İçişleri Bakanı Jacqui Smith, çocuklardan sorumlu Devlet Bakanı Beverley Hughes ve Devlet Bakanı Tom Watson takip etmişti. Diğerlerinin aksine Purnell ve Hutton skandala karışmamıştı. Özellikle son iki istifa Brown’u pes etmeye zorlayıp İşçi Partisi’ni 2010 seçimlerine yeni bir liderle götürme amacı güttüğü belirtiliyor.  Planladığı kapsamlı değişikliği yapamadan kabineyi kısmen yenilemek zorunda kalan Brown, Hutton’ın yerine Kuzey İrlanda’dan sorumlu bakan Shaun Woodward’ı getirirken Sağlık Bakanı Alan Johnson’ı İçişleri Bakanlığı’na, Yvette Cooper ‘ı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve John Denham’ı Topluluklar Bakanlığı’na atadı. Kişisel masraflarını devlete ödetmekle suçlanan Maliye Bakanı Alastair Darling’in yanı sıra Dışişleri Bakanı David Miliband ve Adalet Bakanı Jack Straw yerinde kaldı.
Ancak değişikliğin Brown üzerindeki baskıyı azaltması beklenmiyor. Zira bir grup milletvekili hükümetin istifasını talep eden bir mektubu imzaya açtı bile. İktidardaki İşçi Partisi  34 bölgede yapılan yerel seçimlerde dün geceye kadar sonuçları belli dokuz yerden sekizini Muhafazakâr Parti’ye, birini Liberal  Demokrat Parti’ye kaptırdı. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de ciddi bir hezimet beklenirken Başbakan Brown, görevini bırakmayacağını söyledi. Ekonomiyi güçlendirmek ve siyasette temizlenmeyi sağlamak için çalışmalarını sürdüreceğini belirten Britanya lideri, seçim yenilgisini ‘acı verici’ diye nitelerken “Pes etmeyeceğim, bırakıp gitmeyeceğim. İşime devam edeceğim” açıklaması yaptı. (bbc, afp, Reuters)