İsveç Filistin devleti için AB'yi zorluyor

İsveç Filistin devleti için AB'yi zorluyor
İsveç Filistin devleti için AB'yi zorluyor

İşgal altıdaki Batı Şeria?daki yeni Yahudi yerleşimlerini bizzat Filistinli işçiler inşa ediyor. FOTOĞRAF: afp

KUDÜS - İsrail gazetesi Haaretz, 7 Aralık’ta Brüksel’de toplanacak AB dışişleri bakanlarının tek taraflı ilan edilecek ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanıyacağını iddia ederken, İsrail’in buna tepkisi sert oldu.
AB dönem başkanı İsveç’in toplantı için hazırladığı taslağı ele geçirdiğini yazan gazete, Ortadoğu barış sürecini görüyecek olan konseyin Kudüs’ün hem İsrail, hem de Filistin’in başkenti olması çağrısı yapacağını savundu. Taslakta ‘AB Konseyi hiçbir zaman Doğu Kudüs’ün ilhakını tanımadı. Gerçek bir barış olacaksa Kudüs’ün statüsüne iki devletin başkenti olacak şekilde çözüm bulunmalı. Konsey Kudüs’teki Filistin kurumlarının yeniden açılması çağrısı yapıyor. Konsey İsrail hükümetini Doğu Kudüs’teki Filistinlilere tüm ayrımcı uygulamalara son vermeye çağırıyor’ denildiği aktarıldı. Gazeteye göre öngörülen takvime uygun olarak taraflar arasında müzakereler istenen taslakta şu ifadeler yer alıyor: ‘Amaç, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nden oluşan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, demokratik, kalıcı ve (İsrail ile) yan yana bir Filistin devletidir.’ Taslak nihai çözümün konusu görelin Kudüs ile ilgili çözüm hakkında AB’nin ilk resmi ifadesi.

‘AB Filistinlilere baskı yapsın’
Tel Aviv’in aleni tepkisi gecikmedi. İsrail Dışişleri, barış sürecinin diriltilmesi için Batı Şeria’da yeni yerleşim planlarını 10 aylığına durdurduklarını hatırlatıp ‘Böyle bir niyet müzakerelerin yeniden başlatılması fırsatına zarar verir. İsveç’in öncülük ettiği girişim, AB’nin önemli bir arabulucu olarak yer alma ehliyetine de zarar verir’ uyarısı yaptı. Dışişleri ‘AB, Filistinlileri müzakere masasına döndürmek için baskı yapmalıdır. İsveç’in öncülüğündeki bu tür hareketler sadece tam tersi sonuçlar verir’ dedi. Filistin, müzakerelere dönmek için Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşimlerin tamamen durdurulmasında ısrarlı. (Haaretz, ap)