İsveç lideri karikatür tansiyonunu düşürüyor

İsveç'te Hz. Muhammed'i köpek bedeninde gösteren karikatürlerinin 18 Ağustos'ta yerel gazete Nerikes Allehanda'da yayımı Müslümanların sert tepkisine yol açarken, Başbakan Fredrik Reinfeldt gerilimi düşürme çabasında.

STOCKHOLM - İsveç'te Hz. Muhammed'i köpek bedeninde gösteren karikatürlerinin 18 Ağustos'ta yerel gazete Nerikes Allehanda'da yayımı Müslümanların sert tepkisine yol açarken, Başbakan Fredrik Reinfeldt gerilimi düşürme çabasında. Geçen hafta Müslüman toplumla bir camide buluşan Reinfeldt, dün de aralarında Türkiye'nin Büyükelçisi Necip Egüz'ün de bulunduğu 30 kadar Müslüman ülkenin temsilcileriyle görüştü.
Bir saatlik toplantı sonrası Reinfeldt, diyaloğun önemine vurgu yapıp "İsveç açık bir ülke ve toplum. Müslümanlar ve Hıristiyanlar yan yana karşılıklı anlayış içinde yaşıyor" dedi. Büyükelçilere İsveç'te siyasilerin medyaya neyi yayımlayıp neyi yayımlayamayacaklarını empoze edemeyeceklerini aktardığını belirten Başbakan, kendisinden talepte bulunulmadığını ekledi. Egüz verimli bir toplantı yaptıklarını söylerken, karikatür yüzünden İsveç'i protesto etmiş İran, Filistin, Mısır elçileri de memnuniyetlerini dile getirdi. Yine de İsveç Dışişleri, Ortadoğu'ya gidecek vatandaşlarından dikkatli olmalarını istedi. Çizer Lars Vilks ölüm tehditleri almıştı.