İsviçre, Liechtenstein'ı yanlışlıkla 'işgal etti'

İsviçre ve Avusturya arasındaki Avrupa'nın dördüncü en küçük ülkesi Liechtenstein, önceki gece kısa bir süreliğine 'işgal edildi.'

ZÜRİH - İsviçre ve Avusturya arasındaki Avrupa'nın dördüncü en küçük ülkesi Liechtenstein, önceki gece kısa bir süreliğine 'işgal edildi.' İsviçre askerlerinin perşembe gününün ilk saatlerinde yaptıkları eğitim tatbikatı sırasında, yanlışlıkla Liechtenstein'a girmesi kısa süreli bir krize neden oldu. İsviçre'de yayımlanan Blick gazetesinin haberine göre, silah taşıyan ancak cephaneleri bulunmayan 170 İsviçre askeri, gece yollarını kaybetti. Yanlışlıkla herhangi bir işaret bulunmayan sınırı yürüyerek yaklaşık 2 kilometre geçen askerler, kendilerini birden Liechtenstein'da buldu. Askerler hatalarını fark ettikten sonra hemen ülkelerine geri döndü.
'Sorun yok, zaten askerleri kimse görmedi'
İsviçre ordu sözcülüğü olayı doğruladı, ancak Liechtenstein'la görüştüklerini ve bu 'işgalin' iki ülke arasında ciddi bir sorun doğurmasının beklenmediğini açıkladı. 34 bin kişinin yaşadığı ve ordusu bulunmayan Liechtenstein'ın İçişleri sözcüsü Markus Amman da "Zaten askerleri fark eden de yok" dedi.