İsviçreliler semalarında minarelere yasak koydu

İsviçreliler semalarında minarelere yasak koydu
İsviçreliler semalarında minarelere yasak koydu

7.5 milyonluk İsviçre?de Türkler de dahil 400 bin Müslüman yaşıyor. SVP?nin afişlerinde ?Minarelerin inek çanlarıyla sakin ve huzurlu Alpleri bozacağı? savunuldu. FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

İsviçre herkesi şaşırtıp minare yasağına yüzde 57 oranıyla onay verdi. Sonucu 'şeriatın haklarını gasp edeceğinden' korkan kadınlar belirledi

CENEVRE - İsviçre’de aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) girişimiyle dün düzenlenen referandumda minare yasağına sürpriz biçimde ezici destek çıktı. 7.5 milyonluk nüfusunun Kosovalı, Boşnak ve Türklerden oluşan 400 bini Müslüman olan İsviçre’de, referanduma katılanların yüzde 57.5’i yasaktan yana oy kullandı. 26 kantondan sadece dördü yasağı reddetti. Oysa anketler yüzde 53 oranında ‘Hayır’, en fazla 39 ‘Evet’ öngörüyordu. Ülkede 200 mescit-cami, dört minare bulunurken, beşincisi planlanıyordu.
Referanduma iktidar ortağı SVP’nin minarelerin ‘militan İslam’ı, din yoluyla iktidarı ele geçirmeyi’ simgelediği iddiasıyla 100 bin seçmenin imzasını toplamasıyla gidildi. Ama hükümet ile parlamento yasağın hem anayasaya aykırı olduğunu hem de ülkenin imajını zedeleyeceğini belirtti. Devlet Başkanı Hans-Rudolf Merz, halkı “İsviçre’de Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmeli ve minarelere erişebilmeli. Ancak minarelerden müezzinin çağrısı yankılanmayacak” diye teskine çalıştı. İş çevreleri, İsviçre’nin bankalarına para yatıran, lüks mallarını alan ve tatil beldelerine doluşan petrol zengini Müslümanların boykot edeceği uyarısı yaptı. Ülkedeki Hıristiyan ve Yahudi din adamları Müslümanlara destek verdi. SVP ise, beşinci minare inşaatının planlandığı İsviçre’yi, füze biçiminde minarelerin yükseldiği İsviçre bayrağı önünde burkalı bir kadını gösteren posterler ve ‘Minaralere dur demezsen inek çanlarıyla sakin ve huzurlu Alpleri unut’ sloganlarıyla donattı. 

‘Bizi burka giymeye zorlayacaklar’
Times’a göre yasağa asıl destek minarelere ‘ezilmelerinin simgesi’ gözüyle bakan kadınlardan geldi. Anketlerde yasağa destek oranı erkeklerde yüzde 31, kadınlarda 39 çıkmıştı. Minare dikilmesi planlanan Bern yakınındaki Langenthal kasabasında ev kadını Julia Werner, “Minare izni verirsek bizi burka giymeye zorlayacaklar. Şeriat gelecek, kadınlar taşlanarak öldürülecek” derken, solcu öğretmen Tatiana “Kadınların değersiz olduğuna inanan delikanlıların teröründen bezdiğim için evet diyeceğim” diye çıkıştı. Müslüman kadınların zorla evlendirilmesi, dövülmesi ile namus cinayetiyle mücadele eden Julia Onken, ‘yasağa karşı çıkmanın devletin kadınların ezilmesini kabulü olacağını’ savundu. (Dış Haberler)