İsviçre'nin minare yasağı dünyada yankı yarattı

İsviçre'nin minare yasağı dünyada yankı yarattı
İsviçre'nin minare yasağı dünyada yankı yarattı

Parlamento önünde protesto düzenleyen 300 kişi, minare şapkalarını takıp, ?Burası benim İsviçrem değil?, ?Satılık İsviçre pasaportu? pankartları açtı. FOTOĞRAF: REUTERS

İsviçre'nin referandumla minare yasağı getirmesi yankı yarattı. Avrupa sağı yasağa sahip çıkarken, diğerleri tepkili. Müslüman âlemi ise öfkeli

PARİS - İsviçre’de aşırı sağcı Halk Partisi’nin (SVP) ezan okunmayan halihazırdaki dört minareye yenilerinin eklenmemesi için düzenlettiği referandumda yüzde 57.5 oranında yasağa destek çıkması büyük yankı yarattı. Aşırı sağın kampanyasında minarenin ‘siyasi güç simgesi’ olduğu iddiasına Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığından önce sarf ettiği “Camiler kışla minareler süngü müminler asker” sözü ‘kanıt’ gösterilmişti. Yasağa tepkiler şöyle:

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış : “İsviçre, Avrupa’nın ortasında bir açık hava hoşgörüsüzlük müzesi olmamalıdır” 

AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt: “Önyargı ve korkunun ifadesi. Her açıdan olumsuz işaret.” 

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner “Biraz şoke oldum. Hoşgörüsüzlük ifadesi. Minare inşa ettirilmemesi dini baskı anlamına gelir. Dağlık bir ülkede diğerlerinden biraz uzunca bir kule saldırganca mıdır? Umarım çabucak karardan dönerler.”

İsviçre Adalet Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf: “Yasak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı. Yürürlüğe girecek ama mahkemeden dönebilir.” 

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birliği vekili Wolfgang Bosbach: “Toplumun İslamileşme korkusu artıyor. Bu korku ciddiye alınmalı. Bu konuda yetkililerle halk arasında uçurum var. Almanya’da da her yeni cami inşası için açık ve dürüstçe tartışma yapılmalı.” 

İtalya’da iktidar ortağı Kuzey Birliği’nin bakanı Roberto Calderoli: “İsviçre bize işareti verdi: Çan kulelerine evet, minarelere hayır.”

Forza İtalya vekili Riccardo De Corato: “Demokratik İsviçre İtalya’ya bir ders verdi. Bu girişim bizde olsa solcu militanlar barikat kurup skandal diye bağırır.”

Vatikan (Papalık Göçmen Konseyi Başkanı Antonio Maria Sveglio): “Dini özgürlüklere darbe. Dinlerin birlikte yaşamasına dair sorunları artıracak.”

İsviçre İlerici İslam Forumu’ndan başı açık siyasetbilimci Elham Manea: “Yakın zamanda Sih tapınağı ile Sırp Ortodoks Kilisesi inşaa edildi. Tüm dini simgeleri yasaklarsanız sorun yok. Ama yalnızca Müslümanları hedef alırsanız, ayrımcılıktır.”

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: “İnsan haklarının temel unsurlarından olan din özgürlüğünde ayrımcılık örneği.” 

Mısır Müftüsü Ali Gomaa: “Tüm Müslümanlara hakaret, inanç özgürlüğüne saldırı.”(Dış Haberler)