İsviçre'nin sihri bozuldu

İsviçre'de göçmenlere kapıyı göstermek için 'ak koyunun kara koyuna tekme attığı' afişlerle seçimden birinci çıkan Halk Partisi'nin (SVP) lideri Christoph Blocher'ın solcularla bazı sağcıların oyunuyla kabine dışı kalması ülkeyi karıştırdı.

BERN - İsviçre'de göçmenlere kapıyı göstermek için 'ak koyunun kara koyuna tekme attığı' afişlerle seçimden birinci çıkan Halk Partisi'nin (SVP) lideri Christoph Blocher'ın solcularla bazı sağcıların oyunuyla kabine dışı kalması ülkeyi karıştırdı. Aday olmadığı halde, Blocher'in yerine hükümeti oluşturan federal konseye seçilen SVP'nin ılımlı vekili Eveline Widmer-Schlumpf, adalet bakanlığı görevini kabul etti. Bunun üzerine kadın siyasiyi meclis grubundan ihraç eden SVP, hükümetten çekilip muhalefete geçti.
Referandumla muhalefet
Bir SVP yetkilisi, her kararın sunulduğu referandumlara asılıp hem koalisyon hem parlamentoya hayatı dar edeceklerini söyledi. Böylece 47 yıldan beri dört partinin 2+2+2+1 sihirli formülüne dayalı uzlaşma sistemi çöktü. SVP, Blocher'ın ırkçı söylemiyle ülke tarihinde bir partinin tek başına aldığı en yüksek oy oranına ulaşıp, ekimde yüzde 29 oy toplamıştı. Başbakanın olmadığı hükümette SVP, Sosyal Demokrat Parti ve Radikal Parti ikişer merkez sağdaki Hristiyan Demokrat Parti bir bakanla temsil ediliyordu.
SVP'nin meclis grup başkanı Caspar Baader "Bizi muhalfete geçmeye zorlayıp değerli iktidar sistemimizi çökerttiniz, kısa dönem iktidar arzusu uğruna uyum, işbirliği ve hoşgörü için yaptığınız yemini çiznediniz" diye çıkışıp ekledi: "İsviçre artık merkez-sol hükümete sahip." Muhalefet Blocher'i 2003'ten beri yürüttüğü adalet bakanlığında uyum ve işbirliği sergilememekle suçluyordu. (afp, Reuters)