İsyancı Lal Mescit'in kontrolü Müşerref'te

Pakistan'da Lal Mescit isyanını susturmak için önceki gün başlatılan kanlı operasyonda dün son nokta kondu. Cemaat lideri Abdurraşid Gazi'nin öldürülmesi sonrası az sayıda militan son savunmalarını külliye altına kazdıkları tünel ve sığınaklarda yaptı.

İSLAMABAD - Pakistan'da Lal Mescit isyanını susturmak için önceki gün başlatılan kanlı operasyonda dün son nokta kondu. Cemaat lideri Abdurraşid Gazi'nin öldürülmesi sonrası az sayıda militan son savunmalarını külliye altına kazdıkları tünel ve sığınaklarda yaptı. Ancak ordu, mescit kontrolünü ele geçirdiğini ve tamamını temizlediğini duyurdu. Sözcü Vahid Arşad, operasyonda hiçbir çocuk ve kadının ölmediğini söyleyip "En az 73 militan ve dokuz asker öldü. Bölgeyi militanlardan temizlemeye ilişkin ilk aşama bitti. Bölgeyi patlamamış el bombalarıyla bubi tuzaklarından temizlemeye ilişkin ikinci aşama sürüyor" açıklaması yaptı. Basınsa ölü sayısını 80-200 diye verdi. Yetkililerin başta "400 rehine var' demesine karşın, çıkan kadın ve çocuk sayısı 60'ı geçmedi.
Başbakan Şevket Aziz, 'militarizme karşı harekete geçecekleri'ni belirtip medreselere "Militanlık teşvik edilmeyecek" uyarısı yaptı. Uzmanlarsa, Lal'de yaralanan Talibanvari militarizmin daha şiddetli döneceği fikrinde.
Külliyedeki kız medresesinin bodrumunda bulunan Gazi'nin cesedinin akrabalarına verileceği, kuşatmadan burka ile kaçarken yakalanan kardeşi ve cemaatin öteki lideri Abdülaziz'in de cenazeye katılabileceği belirtildi.
Birçok kentteki gösterilerde 'Müşerref'e ölüm' sloganı atılırken, merkez gazeteleri hükümetin tek seçeneğinin operasyon olduğunu savundu. 15 vekil başkentteki gösteride Müşerref'in istifasını istedi. (Dış Haberler)