İtalya basını yasağa karşı ayaklandı

Türkiye'de hazırlık soruşturmasından duruşma aşamasına kadar davayla ilgili belgelerin basın organlarında yayımlanması yasaklanırken, İtalya'da hükümetin benzer bir girişimde bulunması basını ayaklandırdı.

ROMA - Türkiye'de hazırlık soruşturmasından duruşma aşamasına kadar davayla ilgili belgelerin basın organlarında yayımlanması yasaklanırken, İtalya'da hükümetin benzer bir girişimde bulunması basını ayaklandırdı.
Solcu Romano Prodi hükümetinin mahkeme sonuçlanana kadar davayla ilgili belgelerin yayımının yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlaması üzerine İtalya'da gazetecilikteki tek birlik sendikası durumunda olan İtalya Basın Federasyonu (FNSI) grev kararı aldı. Bu yasa tasarısının basın özgürlüğüne büyük bir darbe vurduğunu söyleyen FNSI yetkilileri tüm gazetecilere cumartesi günü greve gitme çağrısı yaptı.
On binlerce avro ceza getiriyor
İtalyan Parlamentosu'nun alt kanadında sağ ve sol gruplar tarafından kabul edilen tasarı, yayın yasağına aykırı davranan basın kuruluşlarına ve gazetecilere on binlerce avroya varan ağır para cezaları getiriyor.
İtalya'nın en büyük sendikalarından biri olan FNSI'nin bünyesinde, yazılı basın, haber ajansları, internet ve kamu ile özel basın hizmet çalışanları yer alıyor. Grevin medya kuruluşlarını büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor. Hükümetle anlaşmazlıklar üzerine sık sık grev kararı alan FNSI iki yıllık dönemde 20 kez gazetelerin yayımını engelledi.