İtalya Berlusconi'nin şokunda

İtalya Berlusconi'nin şokunda
İtalya Berlusconi'nin şokunda

Dudakları dikilen Berlusconi, haftalarca istirahat etmek zorunda.

Mitinginde akli dengesi bozuk birinin saldırısına uğrayan Berlusconi fena sarsıldı. Burnu ve iki dişi kırılan İtalyan lideri, dün ilk iş gazetelerin hakkında yazdıklarını okudu. Solcu gazeteler bile sağcı liderle dayanıştı. Saldırgan Tartaglia hücreye konulurken, babası İtalya liderinden özür diledi

Facebook’ta Tartaglia için hayran sayfası açıldı. 40 bin kişi üye oldu.

MİLANO - Skandalları bitmeyen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, önceki gece uğradığı saldırıda burnuyla iki dişinin kırılması ve dudağının patlaması sonrası kaldırıldığı hastanede toparlandı ve dün sabah ilk işi gazeteleri okumak oldu. Sağcı lideri yerden yere vuran solcu gazeteler bile saldırıyı kınadı.
Milano’daki mitinginde Berlusconi, kürsüden inip taraftarlarına imza dağıtırken 42 yaşındaki Massimo Tartaglia’nın Milano katedralinin mermer-çelikten heykelciğiyle suratına indirdiği yumrukla yere serilmişti. Hastanede tomografisi çekilip dudakları dikilen Berlusconi, doktoru Alberto Zangrillo gözetiminde müşahedeye alındı. Dün ‘başbakanın şiddetli başağrısı ve yemekte zorluk çektiği, ama bugün taburcu olacağı’ açıklandı. Zangrillo, Berlusconi’nin başta şoke olduğunu, sonra kendisine “Nefret atmosferi var. Bunun olmasını bekliyordum” dediğini aktardı. Berlusconi’nin toparlanması için 20 gün istirahat gerek. Taraftarları hastane kapısına ‘Gerçek İtalyanlar daima seninle’ pankartı astı.
10 yıldır psikolojik tedavi gören saldırgan Tartaglia’nın tabancası olsaydı öldürebilecek kadar İtalya liderine yaklaşmasına dikkat çekilirken, İçişleri bakanlığı güvenlik önlemlerini sıkılaştırma karar aldı. Üzerinden çarmıha gerilmiş İsa heykelciği ile biber gazı spreyi de çıkan Tartaglia, sorgusunun ardından tecrit hücresine konuldu. 

Bilgisayar mucidiymiş
Babası Alessandro Tartaglia, merkez solcu Demokratik Parti’ye oy atmak dışında siyasete ilgisi olmayan grafiker oğlunun eylemini şaşkınlıkla karşılayıp “Ailece merkez sola oy veririz. Ama Berlusconi’ye karşı kin ve nefret yok. Oğlum, rahatsızlığına rağmen, kimseye zarar vermemiştir. Böyle bir şeye niyetlendiğini sezinleseydim, engellerdim” dedi. Baba, Berlusconi’yi telefonla arayıp üzüntüsünü iletti. Komşuları evden sürekli kavga, gürültü sesleri geldiğini söylerken, Tartaglia ile 17 yıl önce icat ettiği bir bilgisayar oyunu sebebiyle Berlusconi’nin sahibi olduğu Il Giornale gazetesinin söyleştiği ortaya çıktı. 
İtalyan gazeteleri, ülkenin en zengin işadamı da olan sağcı lidere yönelik siyasi nefretin saldırıyı tetiklediğinde birleşti. Solcu La Repubblica “Dramatik saldırı İtalya’da siyasi ortamın ne kadar yozlaştığını gösteriyor. Siyasi eğilimimiz ne olursa olsun, herkes Berlusconi ile dayanışmalı. Halk böyle bir cinnete karşı ayağa kalkmalı, zira tehlikede olan hürriyet” diye yazdı. Corriere della Sera “Siyasi nefret ortaya çıktı mı zincirlemesi çok zor olan bir canavardır” uyarısı yaptı. Her gün Berlusconi’yi istifaya çağıran L’Unita, saldırıyı ‘delilik’ diye niteledi. Berlusconi’ye ait Il Giornale, “Saldırının ahlâki sorumlularını biliyoruz. Saldırıya Berlusconi’nin muhakkak devrilmesi gereken bir diktatör, faşist, zorba olarak gösterildiği siyasi ortam yol açtı” diye yazdı. Muhalefetteki Demokratik Parti Başkanı Rosy Bindi, Berlusconi’yi asıl sorumlu ilan edip, kurban rolü oynamaması gerektiğini söyledi. Temiz Eller başsavcısı olup siyasete atılan Antonio Di Pietro, Berlusconi’yi kendisine yönelik saldırının azmettiricisi olmakla suçladı. (Dış Haber)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi