İtalya'da cami arsasına domuzlu takdis

İtalya'da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin 1994-1995'teki ilk merkez sağ koalisyonunda eğitim bakanı yardımcılığı yapmış Kuzey Birliği Partisi'nin üyesi Mariella Mazzetto...

ROMA - İtalya'da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin 1994-1995'teki ilk merkez sağ koalisyonunda eğitim bakanı yardımcılığı yapmış Kuzey Birliği Partisi'nin üyesi Mariella Mazzetto, Padova kentinde cami yapılacak arsada domuz gezdirerek büyük tartışma yarattı. Mazetto, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı çizgisiyle tanınan Kuzey Birliği'nin 10 üyesiyle birlikte cami için ayrılan arsada domuzlu eylem yapmasının nedeninin 'arsayı takdis etmek' olduğunu söyledi. Mazetto, "Bu İtalyan kimliğini savunma meselesi" dedi.
Padova Belediye Başkanı Flavio Zanonato ise olaya sert tepki verdi. Zanonato, "Bu hareket Padova'ya yakışmadı ve çoğu insanın utandığına inanıyorum. Burada Müslüman ülkelerden en az 7 bin insan yaşıyor ve barış içinde bir arada yaşamaya çalışıyoruz. Bu aksi yönde bir eylem" diye konuştu. Kuzey Birliği parlamento lideri Roberto Maroni ise 'Padova'daki mücadelenin niyeti açısından haklı olduğunu' söyleyip "Yöntem yanlıştı" yorumuyla yetindi. Maroni, ülkede her dört günde bir cami inşa edildiğini ekledi.